بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

کلیات سعدی

ناشر : امیرکبیر

نویسنده : سعدی شیرازی

سال نشر : 1394

تعداد صفحات : 1042

ناموجود، به من اطلاع بده

معرفی کتاب

سعدی شیرازی از بزرگ ترین شاعران اواخر سده ششم و سده هفتم خورشیدی است و آثار پرشمار و گوناگونی در قالب های مختلف ادبی از خود به یادگار گذاشته است. در یک دسته بندی می توان آثار او را به دو دسته منثور و منظوم تقسیم کرد.
غرض از آثار منثور، آثاری است که به نثر نگاشته شده اند مانند بخش اعظم گلستان سعدی که البته در لابه لای این اثر بزرگ و جهانی، آیاتی از قرآن، احادیث اسلامی و نیز ابیاتی به فراخور نثر آورده شده است. دسته دوم (آثار منظوم)، دربردارنده بوستان سعدی، غزلیات (فارسی و عربی)، قصاید و ملمعات چند عنوان دیگر است. از قدیم الایام به مجموعه تمامی این آثار در چارچوب یک یا چند مجلّد، کلیات سعدی اطلاق می شده است.

کلیات سعدی بارها در خارج و داخل ایران به در شکل های مختلف به چاپ رسیده ولی تا حدود صد سال گذشته در هیچ یک از این چاپ ها تدوین گر کلیات، به دنبال نقل نزدیک ترین و منطبق ترین آثار با آنچه در واقع از قلم سعدی جاری شده بوده، نمی رفته و این ضعف به سبب عدم آگاهی از روش های معمول و اصولی تصحیح نسخ دست نوشته کهن رقم می خورد.
از زمان تأسیس مراکز آموزش عالی و تدریس علوم روز در حوزه ادبیات و فرهنگ و ایجاد ارتباط با مراکز علمی معتبر جهان، آشنایی محققان با روش های اصولی تصحیح و جمع آوری و تدوین نسخ قدیمی رقم می خورد و افراد دانشمندی چون محمدعلی فروغی کمر همت به انجام صحیح و دقیق این کار می بندند.

محمدعلی فروغی در سال ۱۳۱۶ برای اولین بار و پس از هشت سال ممارست دیوان مصصح خود را در چهار مجلد منتشر می سازد و بعد از گذشت چهار سال با کمک حبیب یغمایی گلستان سعدی را در مجلدی جداگانه و با تصحیحی دقیق تر از خود به جای می گذارد.
فروغی در پاره ای از ابیات که بین نسخه بدل ها به شک می افتاده، یکی از آن ها را در متن اصلی می آورده و دیگری را در ذیل صفحه آن بیت ذکر می کرده که این عمل بسیار مورد استقبال ادبا و دانشمندان و پژوهشگران قرار گرفته است ولی از سویی دیگر باعث افزایش حجم کتاب و در نتیجه ایجاد مشقت برای خوانندگان شده بود.

در آن موقع با کسب اجازه از محمدعلی فروغی، دیوان مصحح یک جلدی بدون دربرداشتن نسخه بدل ها و توضیحات مربوط به آن ها نیز به چاپ رسید تا هر کس به فراخور و نیاز خود اقدام به تهیه آن کند و این مشکل برطرف گردد.

ترتیب آمدن آثار در کلیات سعدی

ترتیبی که از قدیم برای آوردن آثار متعدد سعدی در دیوانش معمول بوده است به این شکل است:

۱. رسایل منثور، که به ترتیب خود شامل رساله اوّل، مجالس پنجگانه، رساله دوم رساله چهارم، رساله پنجم و رساله ششم می شود.

۲. گلستان، که خود گلستان اثری منثور با دیباچه ای دربر دارنده ثنا و ستایش خداست و پس آنگاه به هشت باب تقسیم می شود که نام ها به ترتیب عبارت اند از: درسیرت پادشاهان، در اخلاق درویشان، در فضیلت قناعت، در فواید خاموشی، در عشق و جوانی، در ضعف و پیری، در تأثیر تربیت و در آداب صحبت.

۳. بوستان، اثر منظوم مشهور سعدی و شروع شونده با دیباچه ای در ثنای خدا و سپس مدح حضرت محمد و چند شخص دیگر نظیر ابوبکربن سعدبن زنگی. بوستان به ده باب تقسیم می شود: در عدل و تدبیر و رای، در احسان، در عشق و مستی و شور، در تواضع، در رضا، در قناعت، در عالم تربیت، در شکر بر عافیت، در توبه و راه صواب و باب دهم در مناجات و ختم کتاب.

۴. قصاید فارسی و عربی

۵. مراثی

۶. ملمعات

۷. مثلثات (اشعاری که در آن سه زبان سروده شده است)

۸.ترجیعات

۹. مجموعه غزل های سعدی در ذیل عناوینی چون طیبات، بدایع و خواتیم و غزلیات قدیم

۱۰. چند قطعه و رباعیات و مفردات.

(البته در چاپ حاضر ترتیب فوق تا حدی رعایت نشده است.)

محمدعلی فروغی در ترتیب دادن غزل های دیوان سعدی، حرف آخر قافیه را مدنظر قرار داده است و بعد آن به تقدم و تأخر حرف ماقبل آخر قافیه دقت فرموده است. به این ترتیب هرکس برای دسترسی به غزل مدنظرش با دانستن حرف آخر بیت به راحتی و بدون نیاز به فهرست می تواند به غزل دسترسی پیدا کند.

از دیگر مصححان مشهور دیوان سعدی و آثار وی می توان به دکتر غلام حسین یوسفی، بهاء الدین خرمشاهی و حبیب یغمایی اشاره کرد.
 • زبان کتاب
  فارسی
 • شابک
  978-964-00-0258-2
 • سال نشر
  1394
 • چاپ جاری
  17
 • تاریخ اولین چاپ
  1356
 • شمارگان
  1000
 • نوع جلد
  جلد سخت
 • قطع
  رقعی
 • تعداد صفحات
  1042
 • ناشر
 • نویسنده
 • تصحیح و تعلیق
 • وزن
  1250
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  چهارشنبه 9 دی 1394
 • شناسه
  38240
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط