فراخوانی فراخوانی ...

سخنی درباره نماز

مولف : سید هاشم رسولی محلاتی

ناشر کتاب : دفتر نشر فرهنگ اسلامی

سال نشر : 1394

تعداد صفحات : 55

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: 10003022
5,000 ریال
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

مؤلف، در این جزوه، مسائل «روزه» را در سه بخش مورد بررسی قرار داده است: «فضیلت و ثواب روزه به طور عموم»، «فضیلت ماه مبارک رمضان و ثواب روزه در آن» و «برخی از احکام مهم و مسائل مورد ابتلای آن.»

گزیده کتاب

1- خدا، خود پاداش روزه است‏

از جمله احادیث جالب در این باره حدیثی است که بسیاری از اهل حدیث آن را نقل کرده که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود:
قال الله تبارک و تعالی: الصوم لی و انا اجزی به.
خدای تبارک و تعالی فرمود: روزه برای من است و من خود پاداش آن هستم. (یا من خود به آن پاداش دهم).

توضیح: این حدیث از دو جهت مورد بحث است:
اول - از نظر اعراب و به اصطلاح ادبی، که آیا کلمه أجزی را بصورت معلوم و متکلم وحده و فتح همزه و کسر زاء بخوانیم؛ یعنی: من خود بدان پاداش دهم. یا به صورت مجهول - به ضم همزه و فتح زاء - یعنی من خود پاداش آن هستم.
دوم - از نظر معنا. بنابر هر دو معنی، این بحث پیش آمده که چگونه است چنین تعبیری درباره عبادتهای دیگر مانند نماز، حج، جهاد و امثال آنها و در روایات ذکر نشده است؟ و این سؤال پیش آمده که مگر عبادتهای دیگر برای خدا نیست و خدا بدانها پاداش نمی‏دهد؟ پس چرا این تعبیر فقط در مورد روزه بکار رفته است؟

اهل تحقیق و بزرگان حدیث در معنای آن وجوهی ذکر کرده‏اند، که شاید از همه بهتر و بی‏اشکال‏تر معنای ذیل باشد:
عبادات دیگر مانند نماز و روزه به هر حال توأم با عمل است و خواه ناخواه دیگران آن عمل را مشاهده می‏کنند اگر چه نیت انجام دهنده صد در صد خالص و برای خدا باشد، و همان مشاهده مردم سبب تقدیر و تمجید آنها خواهد شد، و یا در امثال جهاد، گذشته از تمجید مردم، از غنائم جنگی نیز بهره مادی می‏برند.
بدین ترتیب بخشی - ولو اندک - از پاداش خود را در دنیا دریافت می‏دارند. اما شخص روزه‏دار هیچگونه عملی در ظاهر انجام نمی‏دهد و عبادت او همان امساک از خواسته‏های نفسانی و ترک لذتها و شهوات برای خدا و قصد انجام دستور الهی است که در ظاهر هیچ نشانه و نمودی ندارد، و این خدای متعال است که از عمل و نیت او آگاه است و پاداش او را باید بدهد و یا خود پاداش آن خواهد بود.

2 - زکات بدن، روزه است‏

این روایت در کتابهای زیادی از کتب حدیث از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل شده که فرمود:
لکل شی‏ء زکاة و زکاة الابدان الصیام.
هر چیزی را زکاتی است و زکات بدنها روزه است.
و در نهج البلاغه نیز به همین گونه از امیرالمؤمنین (علیه السلام) نقل شده است.
توضیح: برای توضیح این حدیث نیز باید بگوییم همانگونه که در این روایت و روایات دیگر آمده، برای هر عضوی از اعضای بدن زکاتی بیان فرموده‏اند، و زکات بدن را نیز روزه ذکر کرده‏اند.
زکات ظفر و پیروزی را عفو و بخشش؛
زکات جمال و زیبایی را عفاف و پاکدامنی؛
زکات علم را نشر و تعلیم آن به دیگران؛
زکات جاه و آبرومندی را شفاعت و وساطت برای رفع گرفتاری گرفتاران؛

و امثال اینها ذکر کرده‏اند. البته معنای زکات که نمو و یا تزکیه و پاکی باشد با آنچه در این روایات ذکر شده مناسب است، و روزه نیز این نقش را دارد که بدن را از نظر ظاهری و معنوی پاک و پاکیزه کرده و یا برای اطاعت و فرمانبرداری خدای تعالی رشد می‏دهد. شاهد بر این مطلب روایات دیگری است که از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) روایت شده که فرمود:
صوموا تصحوا
روزه بگیرید صحیح و سالم شوید.
در سخنان امیرالمؤمنین (علیه السلام) آمده است، که فرمود:الصیام احد الصحتین. روزه یکی از دو بخش سلامتی است.

3 - روزه ‏دار پیوسته در حال عبادت خداست‏

از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) روایت شده که فرمود:نوم الصائم عبادة و صمته تسبیح. خواب روزه‏دار عبادت است و لب فرو بستن و سکوت او تسبیح.
و حدیث دیگری فرمود:الصائم فی عبادة الله و ان کان نائماً علی فراشه مالم یغتب مسلماً. روزه‏ دار پیوسته در حال عبادت است اگر چه در بسترش خوابیده باشد در صورتی که غیبت مسلمانی نکند.
 • مولف
 • ناشر کتاب
 • شابک
  ‭978-964-430-341-8‬
 • نوع جلد
  جلد نرم
 • قطع
  پالتویی (20*10)
 • تعداد صفحات
  55
 • سال نشر
  1394
 • چاپ جاری
  6
 • وزن(گرم)
  100
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  چهارشنبه 9 دی 1394
 • تاریخ ویرایش اطلاعات
  پنج‌شنبه 13 اسفند 1394
 • کد
  38281
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
محصولات مرتبط