16,500
تومان
4 ٪
15,700
تومان
افزودن به سبد خرید

کارگاه تئاتر

دسته بندی: نمایشنامه و فیلمنامه

ناشر: کتاب نیستان

نویسنده: عبدالرضا فریدزاده

شاعر:

ویراستار:

تصویرگر:

با همکاری:

سال نشر: 1394

تعداد صفحات: 280

فروش پیامکی این محصول
معرفی کتاب
مشخصات
نظرات کاربران
بریده های انتخابی شما

معرفی کتاب

نویسنده در این کتاب با استعانت از خاطرات و تجربیاتی که از دو سال حضور در کارگاه بازیگری حسین نصر و کلاس آموزشی حمید سمندریان در دانشگاه به دست آورده است برای عموم مخاطبانی که در سنین نوجوانی و جوانی بوده و علاقه مند به هنر نمایش هستند، به تدوین دروس آموزشی برای هنرجویان پرداخته است.
در این بخش از این کتاب و فصول آن، هنرجو رفته رفته می تواند با آنچه که او را به عنوان یک فعال تئاتر با جامعه پیوند می دهد، آشنا شده و چگونگی ساختاردهی به توانمندی های فردی برای خلق و باروری بیان هنری و نیز تربیت قوای جسمی برای خلق اثر هنری قابل درک توسط جامعه را نیز به صورت منظم می آموزد.

فریدزاده در این قسمت از کتاب که به طور کلی آن را «فن بیان» نام گذاشته است به سراغ آموزش گام به گام عنصری رفته که هنرجوی تئاتر با استفاده از آن می تواند تماشاچی را مسخر خود کند. او در ابتدا پس از تشریح ساختمان حنجره و نیازمندی بازیگر به چگونگی استفاده از آن، به صورت عملی به مرور تمرین هایی پرداخته که هنرجو با استفاده از آن می تواند فنون مرتبط با تنفس و نیز ادای اصوات، تکرار اصوات و تلفیق آنها را تمرین کند.
نگاه تلفیقی تئوریک و کارگاهی فریدزاده به دایره اصوات و کنترل میزان صدا، بلندی و کوتاهی آن و چگونگی در اختیار گرفتنش به همراه تمرین های متعدد برای این مسئله، از مهم­ترین موضوعاتی است که در بخش پایانی این فصل از کتاب مورد توجه نگارنده قرار گرفته است.

بخش دوم از این کتاب به سراغ آموزش کارگاهی نمایشنامه­نویسی رفته و پس از توصیف موقعیت نمایشنامه و عناصر مؤثر در شکل­دهی به آن، اصول نگارش نمایشنامه و اقتضائات تألیف آن را بیان کرده است.
فریدزاده در این بخش با بیانی بسیار ساده و کلاسیک به ارائه اصول ابتدایی ساختاردهی به قصه و جایگاه آن در نوشتن نمایشنامه، چگونگی پرورش فضای داستانی، تلفیق نور و موسیقی برای ارائه بهتر آن، بداهه­گویی و سایر تکنیک هایی که برای ساختاردهی مطلوب به نمایشنامه مورد نیاز است را عنوان کرده و تمرین ها و مثال هایی نیز برای خلق هر یک از این موقعیت ها ارائه داده است.

وی همچنین در ادامه به موضوع تحلیل اثر نمایشی نیز وارد شده است و در کنار آن موضوعاتی مانند اجرا و عناصر موثر در بازیگری یک نمایشنامه از جمله تمرین های بدنی و تمرکز را مورد توجه قرار داده است.
کارگردانی، طراحی حرکات به روی صحنه، میزانسن، طراحی دکور، صدا و ریتم، موسیقی و ضرب و عوامل دیگر شکل­دهی به نمایشنامه نیز در ادامه این کتاب مورد توجه جدی قرار گرفته است.

وی در انتهای متن خود نیز از استانیسلاوسکی و برشت به عنوان دو سمبل نمایشنامه­نویسی به عنوان پایلوت یاد کرده و سبک و سیاق و نگاه آنها به نمایشنامه­نویسی، اجرا و کارگردانی را به صورت عملی و کارگاهی برای مخاطبان کتاب تشریح کرده است.

اطلاعات کتاب

  • زبان کتاب: فارسی
  • سال نشر: 1394
  • چاپ جاری: 1
  • تاریخ اولین چاپ: 1394
  • شمارگان: 2200
  • نوع جلد: جلد نرم
  • قطع: رقعی
  • تعداد صفحات: 280
  • ناشر: کتاب نیستان
  • نویسنده: عبدالرضا فریدزاده

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

برای ثبت بریده ای از کتاب لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام