بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

الوجیز فی تاریخ الاسلام (خلاصة لموسوعة تاریخ الاسلام للسید منذر الحکیم) (اربعة مجلدات)

ناشر : مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفی (ص)

نویسنده : محمود سیف

سال نشر : 1392

تعداد صفحات : 968

معرفی کتاب

اثر حاضر، پژوهشی در زمینه ابعاد مختلف سیاسی، جغرافیایی، نظامی، فرهنگی تاریخ اسلام و زندگانی ائمه معصوم(ع) و فراز و نشیب های آن است.

در جلد اول، ابتدا کلیاتی قرآنی در مورد مباحث تاریخی اسلام و ماهیت آن ارایه شده و توصیفی کلی از سیمای تاریخ اسلام در عصر نبوت و امامت ارایه شده است. در ادامه به معرفی مصادر و منابع مهم تاریخ اسلامی و نگارش آن اشاره شده و منابع سیره نگاری و بررسی مکتب اهل بیت از لحاظ تاریخی توصیف شده است. آنگاه نگارنده از منظری جغرافیایی، اجتماعی، اقتصادی، دینی و فرهنگی به تشریح اوضاع جهان اسلام در عصر جاهلیت پرداخته و دگرگون شدن منطقه حجاز و کشورهای اطراف و به تدریج تمامی جهان اسلام بر اثر ظهور دین اسلام و نبوت پیامبر اسلام(ص) تشریح نموده و حوادث مهم سال های ابتدایی پیدایش اسلام در شهر مکه را از لحاظ تاریخی گزارش نموده است. در بخش بعدی کتاب نویسنده به جریان هجرت پیامبر اکرم به شهر مدینه و تأسیس حکومت و دولت اسلامی در این شهر اشاره نموده و خطوط کلی ترسیم شده توسط رسول خدا را از سال اول تا دهم هجری و از منظرهای سیاسی، نظامی، اقتصادی، دینی، اجتماعی و فرهنگی ترسیم نموده است.

در جلد دوم از مجموعه حاضر به حوادث مهم پس از رحلت پیامبر اسلام(ص) و عصر امامت امام علی(ع) اشاره شده و تحلیلی از جریان سقیفه و مسأله غصب خلافت آن امام و مسایل مرتبط با آن ارایه شده است. نویسنده در این زمینه به مطالبات عمومی مردم در عصر امام علی اشاره نموده و عملکرد خلفای سه گانه را در زمینه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، مورد نقد و ارزیابی قرار داده است. در بخش بعدی کتاب وی به موضع گیری سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی امام علی در دوران کوتاه خلافت ایشان و تحمیل سه جنگ صفین، نهروان و جمل بر آن امام از سوی مخالفین ایشان را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است. آنگاه به بررسی اوضاع تاریخی، اجتماعی و فرهنگی دوران امامت امام حسن مجتبی(ع) اشاره نموده و ضمن تبیین مطالبات عمومی مردم در این دوران، علل صلح آن امام را با معاویه تشریح نموده و آثار این صلح مصلحت آمیز را برای اسلام و مسلمین تبیین نموده و شروط امام حسن را برای پذیرش صلح و نیز مفاد صلح نامه بین آن امام و معاویه را بیان کرده است.

در جلد سوم، به حوادث دوران امام حسین، امام سجاد، امام باقر، امام صادق و امام کاظم علیهم السلام پرداخته است. و حوادث زندگی این امامان توصیف شده است. مؤلف در ابتدا درباره شرایط دوران امام حسین و شیوه و روش آن حضرت پس از شهادت برادرشان امام حسن مجتبی سخن گفته و سپس به حرکت و قیام آن حضرت اشاره کرده و آن را مورد بررسی قرار داده است. عوامل، اهداف، مقومات، خصائص و نتایج قیام حسینی از جمله مباحث مطروح در این کتاب است.
مؤلف سپس از دوران امام سجاد سخن گقته و شرایط ایشان را بررسی کرده است. سپس در مورد سیره امام باقر و امام صادق و شرایط سیاسی حاکم بر آن زمان بحث کرده و در مورد رابطه امام صادق با حکام عباسی و قیام ها و انقلاب های آن زمان توسط شیعیان و معترضان و عکس العمل امام سخن رانده است. در پایان نیز به سیره و اوضاع زندگی امام کاظم، اشاره کرده است.

در جلد چهارم نیز به تشریح اوضاع تاریخی دوران حیات امام رضا(ع)، امام جواد(ع)، امام هادی(ع)، امام حسن عسگری(ع) و امام مهدی(ع) پرداخته شده و مهمترین حوادث دوران حیات این امامان توصیف شده است. نگارنده به مهمترین مطالبات مردم در این دوران و تلاش این امامان در هدایت و ارشاد مردم اشاره نموده و فضای سیاسی حاکم بر این دوران را که توسط خلفای عباسی به وجود آمده و فضا برای ارتباط مردم با امامان خویش بسیار سخت و مشکل شده بود را از لحاظ تاریخی توصیف نموده است. بررسی وجود برخی از انحرافات فکری و اخلاقی در جامعه اسلامی در این دوران، تحلیلی از ولایت عهدی امام رضا، اقدامات علمی امامان مذکور در زمینه زدودن انحرافات اعتقادی در جامعه اسلامی ان زمان، میراث علمی به جای مانده از ایشان برای شیعیان و نحوه مواجهه آنان با حاکمان عصر خویش در زمینه های سیاسی و اجتماعی از دیگر مندرجات مهم مطرح شده در این مجلد است. نویسنده در پایان به اوضاع جهان اسلام در دو عصر غیبت صغری و کبری اشاره نموده و تأسیس سازمان وکالت و ارتباط امام مهدی با مردم به وسیله وکلای خویش اعم از نائبان و وکلای عام و خاص، را مورد شرح و بررسی قرار داده و توضیحاتی در زمینه غیبت و ظهور امام مهدی و علایم ظهور ایشان ارایه نموده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط