بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

کلوب روتاری به روایت اسناد

ناشر : مرکز اسناد انقلاب اسلامی

نویسنده : نادر خبازی دولت آباد

سال نشر : 1389

تعداد صفحات : 252

ناموجود، به من اطلاع بده

«ایران قرن سیزدهم هجری/ هجدهم میلادی، بدون آنکه تصور و آگاهی روشنی از جهان بیرون خود داشته باشد وارد گردونه ی تحولات استعماری جهان گردید به گونه ای که در طی یک قرن در سال 1907 عملاً به مناطق تحت سیطره روس و انگلیس تقسیم شد. استعمارگران خارجی علاوه بر ابزارهای سلطه و سرکوب نظامی راه های دیگر و پوشیده تری جهت استثمار و استعمار مردم و کشورهای محروم در پیش گرفته بودند که آثار و تبعات منفی بلندمدت داشت. تشکیلات سری وانجمن های مخفی عوامل داخلی استعمارگران خارجی در فرایند استعمار نقش مکمل و هم پوشاننده ای ایفا می کردند. قدمت پیدایش انجمن های فراماسونی در ایران و جذب ایرانیان به این محافل به دوره ی جنگ های روسیه علیه ایران باز می گردد که همزمان با گسترش نفوذ خارجی بردامنه آن افزوده شد.

نقش و تأثیر محافل فراماسونری در تحولات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایرانِ معاصر موضوع مهمی است که نکات و زوایای ناگفته ی بسیاری دارد. در تاریخ تحولات سیاسی ایران بعد از شهریور 1320 و به ویژه کودتای 28 مرداد سال 1332 آمریکا نقش اصلی سلطه بر ایران را به دست گرفت و عوامل وابسته به انگلستان که وابسته به تشکیلات فراماسونری آن کشور بودند، از صحنه کنار زده شدند. انتشار کتاب های اسماعیل رائین پیرامون اسامی و مشخصات فراماسونرهای وابسته به انگلستان با دستور ساواک در همین راستا صورت گرفت. همزمان با کنار زدن عوامل انگلستان از عرصه ی سیاسی، عوامل وابسته به آمریکا، که عموماً تحصیل کرده ی آن کشور بودند، جای آنها را گرفتند. در این بین کلوب روتاری محفل تکنوکرات های وابسته به آمریکا بود.»
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط