100,000
تومان
10 ٪
90,000
تومان
افزودن به سبد خرید

سازکارهای نظارت بر حکومت در اسلام و نظام لیبرال دموکراسی

دسته بندی: انقلاب اسلامی و حکومت دینی

ناشر: انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)

نویسنده: محمدفلاح سلوکلایی

شاعر:

ویراستار:

تصویرگر:

با همکاری:

سال نشر: 1390

تعداد صفحات: 462

2
فروش پیامکی این محصول
معرفی کتاب
مشخصات
نظرات کاربران
بریده های انتخابی شما

معرفی کتاب

این اثر، پژوهشی تطبیقی درباره موضوع نظارت بر حکومت اسلامی و نظام لیبرال دموکراسی است.
هدف محمد فلاح سلوکلایی (نویسنده کتاب) از انجام این پژوهش، اثبات برتری نظام اسلامی بر نظام لیبرال دموکراسی است. او برای این منظور، پس از معرفی مبانی حکومتی این دو نظام، اندیشه فلاسفه برجسته هر یک از این حوزه ها را مطرح کرده و به مقایسه آن ها پرداخته است تا در نهایت بتواند به نوعی، برتری اسلام را ثابت کند. نویسنده کتاب این برتری را به تفصیل تشریح کرده است.

وی همچنین مبانی اهمیت نظارت بر حکومت در صدر اسلام و همچنین زمامداری ائمه(ع) را از حیث تلازم داشتن یا تلازم نداشتن حق و تکلف شرح داده است. از سوی دیگر، مبانی و اهمیت نظارت بر حکومت در زوایای مختلف نظام لیبرال دموکراسی مانند بخش پارلمانی، ریاستی، شبه ریاستی و شبه پارلمانی تشریح شده اند.

نویسنده این کتاب، رویکردهای نظارتی این نظام را از نگاه فلاسفه مکتب لیبرال دموکراسی نیز ارزیابی کرده و سپس به تطبیق آن با مبانی اسلامی پرداخته است تا از این طریق، برتری اسلام را اثبات کند. آزادی، فردگرایی، انسان محوری، تساهل و تسامح، عقل گرایی، تجربه گرایی، علم گرایی و همچنین اصل رضایت و قرارداد، هفت مبنای اصلی لیبرال دموکراسی اند که در این کتاب مورد نقد اساسی قرار گرفته اند. ارزش ستیزی نیز مهم ترین نقدی محسوب می شود که به این مبانی وارد شده است.

اطلاعات کتاب

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

برای ثبت بریده ای از کتاب لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام