loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

فلسفه صدرا (دوره دو جلدی)

ناشر اسراء

نویسنده عبدالله جوادی آملی

تحقیق و تنظیم کتاب محمدکاظم بادپا

سال نشر : 1388

تعداد صفحات : 840

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 39902 10003022
274,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

جلداول کتاب «فلسفه صدرا» پس از بیان سفرهای چهارگانه، مسلک اول، تعریف فلسفه، مشرب های فلسفه و غایت فلسفه به شرح سه مرحله اول کتاب حکمت متعالیه می پردازد
وسعت و حجم فراوان مباحث و مطالب کتاب «رحیق مختوم»، دسترسی علاقه مندان به آن را دشوار کرده است و این امر باعث شد حجت الاسلام و المسلمین «محمدکاظم بادپای همدانی» ده جلد این کتاب را بدون هیچ شکست و تغییر غالبی در دو جلد به نام «فلسفه صدرا» خلاصه و به چاپ برساند.

سه مرحله اول از کتاب «حکمت متعالیه» که شرحش در جلد اول آمده است «وجود و اقسام اولی آن» که مطالبی مانند احوال نفس وجود و وجود ذهنی را در بر می گیرد و مرحله دوم «تتمیم احکام وجود و برخی احکام شایان ذکر عدم» و مرحله سوم «جعل و تشکیک» نام دارد.

جلد دوم این اثر
«ملا عبدالرزاق لاهیجی» در مقدمه شرح کتاب مشاعر، مشرب های فلسفی را به سه دسته تقسیم می کند: گروه اول کسانی که تنها از طریق نظر یعنی مباحث مفهومی و براهین استدلالی به شناخت جهان می پردازند که حکمای مشا نام دارند، گروه دوم کسانی هستند که افزون به سمع مسائل از جهان شناسی پرداخته و می کوشند تا با تهذیب و تزکیه ای که از این طریق انجام می دهد به شناخت جهان نایل شوند که رواقیون نام گرفته اند و دسته سوم وابسته به کسانی است که می کوشند تا آن چه با استدلال می فهمند با بصیرت عقلی نیز مشاهد کنند که اشراقیون نام دارند.
حکمت متعالیه، کمال خود را در جمع میان عرفان، برهان، قرآن و وحی جست و جو می کند و هریک را در عین لزوم و استقلال با دیگری می طلبد و با اطمینان به هماهنگی و جزم به عدم اختلاف، همه آن ها را گرد هم می بیند و در مقام سنجش درونی، اصالت را از آن قرآن می داند و آن دو را در محور وحی، انفکاک ناپذیر مشاهده می کند.
حکمت متعالیه هم اهل شهود را سیراب می کند و هم اهل بحث را به علم یقینی می رساند، بنابراین تنها حکمتی که هم برای خود، هم برای اهل شهود و هم برای اهل نظر کافی است همانا حکمت متعالیه است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما