بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

مجموعه شش جلدی قصه ی ما همین بود: قصه های قدیمی برای نوجوانان

ناشر موسسه فرهنگی و انتشاراتی محراب قلم

نویسنده محمد میرکیانی

سال نشر : 1394

تعداد صفحات : 568

ناموجود، به من اطلاع بده

معرفی کتاب

میرکیانی در مقدمه ی کتاب توضیح داده است: «سال ها پیش که پدربزرگ ها و مادربزرگ ها بچه ها را پای کرسی جمع می کردند و برایشان قصه می گفتند، آخر کار نفسی می کشیدند و می گفتند: «قصه ی ما به سر رسید، کلاغه به خانه اش نرسید.» یا می گفتند: «بالا رفتیم هوا بود. پایین آمدیم زمین بود، قصه ی ما همین بود.» بچه ها فکر می کردند دیگر قصه های قصه گو تمام شده؛ ولی دوباره شبی از راه می رسید و وق گفتن قصه ای و حکایتی.»

او توضیحات مقدماتی درباره مجموعه داستانش را به این شکل ادامه داده است: «حالا شما هم پیش روی خودتان کتابی دارید با شش قصه؛ قصه هایی با همان شکل؛ قصه های پدربزرگ ها و مادربزرگ ها. این قصه ها طوری نوشته شده اند که شما هم می توانید آن ها را بخوانید و برای دیگران تعریف کنید.»

میرکیانی تعدادی از داستان های این مجموعه را بر اساس قصه های کهن و عامیانه نوشته است. به عنوان مثال قصه ی «سینی زرین» بر اساس حکایتی از کتاب «نصیحت الملوک» نوشته شد است و قصه ی «یابنده» باز نویسی حکایتی از کتاب تفسیر سوره ی یوسف نوشته ی «احمدبن محمد توسی» است.

قصه های «گوهر امید»، «مهمان حبیب خداست»، «برادران مسافر»، «والی و درویش»، «گوهر صبر» و «نگین یاقوت» در جلد نخست این کتاب منتشر شده است. قصه های «آسیابان پیر»، «دو صیاد و یک پرنده»، «مرد بخشنده»، «هدهد و زاغ»، «رفیق امانت دار» و «حکایت سفر حکیم» نیز کتاب دوم از مجموعه ی «قصه ما همین بود» را شکل می دهند. «حکیم و تاجر»، «ماهی گیر و مرغ دریایی»، «بقال و رفیق نابه کار»، «صیاد و دو مرغ پرطلایی»، «دو برادر کوزه گر» و «صیاد و پلنگ» سومین جلد از اثر بازنویسی شده ی میرکیانی را می سازند.

قصه های «کلاهی برای شاه»، «جوان و غریبه»، «درخت سیب»، «دو همسایه»، «پلنگ و آدمی زاد» و «شهر خدا» در چهارمین جلد از مجموعه ی گنجانده شده اند. میرکیانی در پنجمین جلد مجموعه ی داستانی اش قصه های «پسر کوزه گر»، «سینی زرین»، «سایه ی پهلوان»، «کیسه ی چرمی»، «شغال و انگور» و «یابنده» را روایت می کند و شش قصه ی ششمین کتاب او «گوهر گمشده»، «رسم مهمان نوازی»، «شکارچی و شیر»، «پیر و جوان»، «یاد حق» و «درخت پرنده و مسافر» هستند. محمد میرکیانی، تاکنون بیش از 60 عنوان کتاب نوشته و در جشنواره های مختلفی مانند کتاب سال کودک و نوجوان، جشنواره ی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مورد تقدیر قرار گرفته است. در سال 1990 و 2000 میلادی کتاب های «پاپر» و «روزی بود و روزی نبود» اثر میرکیانی در فهرست کتاب های مناسب مرکز بین المللی مونیخ آلمان قرار گرفته است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما