بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

مکتب اخلاقی عرفانی نجف

مکتب عرفانی ملا حسینقلی همدانی

ناشر سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

نویسنده محمود شیخ

سال نشر : 1394

تعداد صفحات : 448

ناموجود، به من اطلاع بده

معرفی کتاب

مکتب اخلاقی عرفانی نجف یکی از مهم ترین مکاتب عرفانی شیعه در دوران معاصر است که تأثیرات عمیقی را بر حوزه های علمی شیعه نهاده است.

در این کتاب درباره این سلسله از علمای شیعه، کسانی چون سیدعلی شوشتری، آخوند ملاحسینقلی همدانی، سیداحمد کربلایی، شیخ محمد بهاری، میرزا جوادآقا ملکی تبریزی، سیدعلی قاضی، علامه طباطبایی، آیت الله بهجت، آیت الله نجابت و سیدهاشم حداد، سخن گفته شده است.

تاریخ این مکتب و زندگی، آثار و احوال رجال آن، ابعاد گوناگون عرفان و معنویت این طریقه، به ویژه روش سلوکی و تربیتی آنان و نسبت آنان با سنت عرفانی اسلام در عرفان عملی و نظری، رویکردهای سیاسی اجتماعی آنان و موضع آنان در قبال تصوف از مباحث اصلی این کتاب است.

بزرگان مکتب عرفانی نجف گونه ای از معنویت و عرفان اسلامی را که در خارج از حوزه تصوف و در بستر حوزه های علمیه شیعه شکل یافته، عرضه کرده اند، چنین معنویتی با بهره مندی از میراث معنوی اسلام، می تواند آموزه های فراوانی برای این روزهای ما داشته باشد.

این کتاب دارای دو بخش و هربخش از چند فصل تشکیل شده که عبارتند از:

بخش اول: سلوک عملی و ویژگی های مکتب اخلاقیون
1. مکتب اخلاقیون نجف و عرفان اسلامی
2. نظام سلوکی اخلاقیون نجف
3. اخلاقیون نجف، تصوف و حکمت اسلامی
4. رویکردهای اجتماعی در مکتب اخلاقیون نجف

بخش دوم: ادوار مکتب نجف
1. دوران تأسیس مکتب نجف
2. گسترش مکتب اخلاقیون نجف
3. دوره تعمیق معارف
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما