loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

احصاء العلوم

علم زبان، علم منطق، علم ریاضیات، علم طبیعی، علم الهی، علم مدنی، علم فقه و علم کلام

ناشر شرکت انتشارات علمی و فرهنگی

نویسنده ابونصر محمد فارابی

مترجم حسین خدیوجم

سال نشر : 1389

تعداد صفحات : 133

چاپ تمام شده ؛ درصورت چاپ مجدد به من اطلاع بده notify me

معرفی کتاب

احصاء العلوم. کتابی بسیار ارزشمند و چکیده از ابونصر محمد فارابی(260-339) فیلسوف نامدار ایرانی، در طبقه بندی دانش های رایج روزگار نویسنده است که تاثیر مهمی بر آثار نویسندگان شرق و غرب در تبویب دانش ها و بخش بندی مباحث فلسفی برجای نهاد. فارابی "احصاء العلوم" را منطبق بر آرای افلاطون و ارسطو به پنج فصل یا پنج دانش اصلی تقسیم کرده و ذیل هر یک شاخه های فرعی و فرعی تر آن دانش را آورده است.احصاء العلوم را می توان یکی از مهمترین آثار فارابی و یکی از موثرترین آثار در علوم تمدن اسلامی و بعد ها موثر در فرهنگ مسیحی غرب دانست.

فصل اول درعلم زبان، مشتمل است بر چند شاخه. ارکان هفتگانه علم زبان اعم از الفاظ مرکب، علم قوانین الفاظ مفرد و مرکب، علم قوانین درست نوشتن و درست خواندن و علم قوانین اشعار.
فصل دوم (مهم ترین فصل کتاب با دیدگاه تحلیلی و تقسیم بندی متین) در منطق مشتمل است بر مختصری در تعریف و فواید منطبق و تناسب آن با علوم نحو و عروض و چگونگی استفاده از منطق و انواع آن، که برای اثبات مطلوب و تصحیح اندیشه به کار می رود. مانند، برهان، جدل سفسطه، خطابه و شعر. در این فصل از انواع قیاس و گفتارهای قیاسی نیز بحث شده است. اجزای هفت گانه منطق یعنی مقولات (قاطیغوریاس)، عبارت (باری ارمیناس)، قیاس (آنالوطیقای اول)، برهان (آنالوطیقای دوم)، جدل(طوبیقا)، سفسطه(سوفسطیقا)، خطابه(ریطوریقا)، شعر(بوطیقا) در همین مبحث ذرک شده است. این مبحث را ابن طلموس، شاگرد ابن رشد در "المدل لصناعة المنطق" اقتباس کرده و ابن ابی اصبیعه نیز بخشی از آن را را در "عیون الانباء" آورده است.
فصل سوم، در علم تعالیم یا ریاضیات، مشتمل بر هفت شاخه است: علم عدد، هندسه، مناظر، مرایا، مسیقی، اثقال، حیل. فارابی سپس، به ذکر فروع این دانش ها و تعاریف آنها پرداخته است.
فصل چهارم، در علوم طبیعی و علم الاهی است. علم طبیعی و اقسام هشت گانه آن، یعنی سماع طبیعی، سماء و عالم، کون و فساد، آثار علوی( در عناصر)، آثار علوی (در مرکبات) آنچه درباره گیاهان، آنچه در "کتاب الحیوان" و "کتاب النفس" آمده است. اما علم الاهی منقسم بر سه بخش است: بحث در باب وجود از آن لحاظ که موجود است، بحث در مبادی براهین، بحث در آنچه جسم نیست و جسمیت ندارد.
فصل پنجم در علوم مدنی (اخلاق و سیاست) و فقه و کلام، هر کدام شامل دو بخش عقاید و اعمال است. انواع حکومت، تعاریف مفاهیمی چون سعادت، شقاوت و سیاست در همین بخش آمده است. فقه و تقسیمات آن از جمله علوم شریعت، کلام، تعریف کلام و شیوه متکلمان از دیگر ابواب آخرین بخش کتاب است.

مراد فارابی از تالیف این کتاب ذکر انواع دانش های نظری و تجربی و فواید آنها بوده تا راهنمایی باشد برای طالبان علم که بدانند چه دانشی را با چه انگیزه و هدفی فرا گیرند. بسیاری از دانشمندان "احصاء العلوم" را سنگ بنای تدوین دایرة المعارف و دانش نامه ها دانسته اند. بعضی از دانشمندان و نویسندگان متاخر تر، چون خوارزمی در "مفاتیح العلوم"، ابو علی سینا در اقسام العلوم، ابن خلدون در مقدمه، کوپری زاده در مفاتیح السعاده و دیگران به این کتاب فارابی نظر داشته اند و از آن تاثیر یافته اند. "احصاء العلوم" فارابی از قرن دوازدهم میلادی در اروپا شناخته شده بود و بر آثار نویسندگان قرون وسطا مؤثر افتاد و در مدارس مغرب زمین به تدریس آن پرداخته اند. این کتاب را ظاهرا "دنیل آومورنی"، شاگرد "گرادوس کرموننسیس" وارد انگلستان کرد، در حالی که گفته اند کتاب تقسیم فلسفه اثر "دومینیکوس گوندیسالینوس" اسپانیایی در قرن دوازدهم میلادی، اساسا اقتباسی است از "احصاء العلوم" فارابی.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما