loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

زنان قرآنی از حوا تا مریم (علیها السلام)

مجموعه آشنایی با حقوق زن (2)

ناشر دفتر پژوهش و نشر سهروردی

نویسنده اعظم فرجامی

سال نشر : 1390

تعداد صفحات : 295

موجودی تمام شده ؛ درصورت شارژ مجدد به من اطلاع بده notify_me

معرفی کتاب

کتاب حاضر - همان گونه که از عنوان آن پیداست - پژوهشی است در باب برخی از مبانی نظری حقوق زن. این پژوهش با استناد به منابع دست اول، به بررسی برخی از روایات تفسیری موجود در ذیل آیات مربوط به زنان می پردازد، و در چهار بخش اصلی تنظیم گردیده است.
در بخش نخست که به منزله ی پیش درآمدی بر مباحث اصلی کتاب است، به اختصار به مباحثی نظیر «تعریف روایت تفسیری»، «تعریف قصه ی قرآنی»، «حجیت خبر واحد در تفسیر»، «جایگاه بررسی سند در روایات تفسیری» و «میزان اعتبار روایات تفسیری» پرداخته شده است.
بخش دوم کتاب که بخش اصلی آن به شمار می آید و بیش ترین حجم کتاب را به خود اختصاص داده است، روایات تفسیری مربوط به آن دسته از زنانی را که در قرآن کریم از آنان یاد شده است مورد بررسی قرار می دهد. در این بخش، اسناد پنجاه و هفت روایت تفسیری در ذیل آیات مربوط به یازده نفر از زنان قرآنی، یعنی همسران حضرت آدم، نوح، لوط، ایراهیم و موسی (علیه السلام) همسران عزیز مصر و فرعون، مادر و خواهر حضرت موسی (علیه السلام)، و نیز ملکه ی سبا و حضرت مریم (علیها السلام) مورد بررسی و نقادی قرار گرفته است.
بخش سوم کتاب به ارزیابی متون همان پنجاه و هفت روایت نفسیری که در بخش پیشین ذکر گردیده می پردازد.
بخش چهارم که آخرین بخش کتاب است، به جمع بندی و نتیجه گیری از مباحث بخش های قبل اختصاص یافته است. در این بخش نیز، میزان اعتبار روایات یاد شده در قالب یک جدول و نمودار ارائه گردیده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما