فراخوانی فراخوانی ...

بررسی اعتبار احادیث مرسل

مولف : محمدحسن ربانی بیرجندی

زیر نظر : اداره کل سازمان تبلیغات خراسان رضوی

ناشر کتاب : بوستان کتاب قم

سال نشر : 1389

تعداد صفحات : 234

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: 10003022
موجود شد باخبرم کن

معرفی کتاب

تحقیق و بررسی در اصالت و سندیت حدیث مرسل موضوع تحقیق این کتاب است.
نگارنده در فصل اول واژه سند را از لحاظ لغوی و اصطلاحی مورد کندوکاو قرار داده و پس از تعریف حدیث مرسل راجع به اطلاق مرسل بر مقطوع و مقطع بر مرسل و دیگر عناوین مرتبط با حدیث مرسل بحث می‎کند.
وی در مبحث بعدی ذیل عنوان محوری گونه‎ها ارسال حدیث درباره حذف تمام سند، حذف صدر سند، اجمال در سند، رفع در سند و دیگر نمونه‎های ارسال در سند با توجه به منابع و متونی که به حدیث‎شناسی پرداخته‎اند سخن می‎گوید.
حجیت مراسیل خود مبحث مستقل دیگری است که نویسنده در مورد آن ذیل عناوین فرعی متنوعی مطالبی ابراز داشته که مرسلات مشایخ ثلاثه، مراسیل اصحاب اجماع، مراسیل شیخ صدوق و مراسیل شیخ طوسی برخی از عنوان‎های فرعی این مبحث است.
ادله اعتبار و عدم اعتبار مراسیل هر یک موافقان و مخالفانی دارد که مولف این موضوع را در دنباله مطالب خود آورده که در میان آن‎ها شیخ طوسی بسیار با احتیاط با احادیث مرسل برخورد کرده است.
نگارنده در مبحث پایانی برای ارسال سند علل و انگیزه‎هایی در نظر گرفته که خیانت ناسخان، نیاز نداشتن به سند، معتبر دانستن تمام روایات و از بین رفتن اسناد از آن جمله‎اند.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
محصولات مرتبط