بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. منطق، فلسفه و عرفان (7)
  4. منتهی الافکار فی ابانه الاسرار: منطق (تحریرهای یکم و دوم)
  • منتهی الافکار فی ابانه الاسرار: منطق (تحریرهای یکم و دوم)

منتهی الافکار فی ابانه الاسرار: منطق (تحریرهای یکم و دوم)

مجموعه فلسفه اسلامی - 56 ؛ میراث - 8

ناشر : حکمت

نویسنده : مفضل بن عمر اثیرالدین ابهری

سال نشر : 1395

تعداد صفحات : 288

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 4316910003022
30,000 27,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

ابهری از اندیشمندان برجستۀ قرن هفتم است که حدود سی رساله و کتاب در زمینه های منطق، فلسفه، ریاضیات و نجوم از او به یادگار مانده است.
وی از جمله متفکران متعلق به مکتب مشاء و متأثر از آراء ابن سینا و فخر رازی است، اما تاثیر فخر به مراتب بیشتر از دیگران است.

ابهری در دورۀ مغولان می زیست و تحت تأثیر حملات ویرانگر مغولان به سرزمین های موصل و روم جهت تعلیم و تعلم رهسپار شد که ماحصل این امر تالیف چندین کتاب و پرورش شاگردان زیادی در زمینه های مختلف بود؛ با این حال از جزئیات زندگی وی اطلاعات دقیقی در دست نیست.

منتهی الافکار فی ابانه الاسرار یکی از آثار مهم ابهری است مشتمل بر منطق، طبیعیات و الهیات.
ابهری پس از پایان نگارش این کتاب، بخش منطق آن را بازنویسی کرده و تحریر تازه ای از آن به دست داده است.

انگیزه ابهری در این بازنویسی، چنان که خود می گوید، طرح «زیاداتی در قواعد منطق» است که پس از تحریر اول به ذهنش خطور کرده و الحاق آن ها به نظرش واجب رسیده است. بنابراین، تحریر اول همان منطق رایج است و تحریر دوم حاوی نوآوری های منطقی تا آن زمان؛ و همین امر منتهی الافکار را برای فهم تکامل فکر منطقی ابهری، و فهم گوشه ای از تاریخ منطق دوره اسلامی، به طور خاص، دارای اهمیت می سازد.

بررسی مقایسه ای و محتوایی اثر حاضر با دیگر آثار ابهری، و توجه به سبک خاص نویسندگی وی، صحت انتساب این رساله را به او تأیید می کند. بخش الهیات از لحاظ محتوایی و گاه از لحاظ شکل و ساختار ظاهری با کتاب کشف الحقایق، و بخش منطق آن نیز بیشتر به کتاب های دقائق الأفکار و عنوان الحق شباهت دارد.

در منطق وی طی پنج مقاله به مباحث متعددی اشاره دارد (عناوین مقالات پنج گانه از این قرار است: مفردات و ترکیب حدود؛ قضایا؛ احکام قضایا؛ قیاسات؛ مواد قیاس). رویکرد ابهری منطق نگاری دو بخشی است. توجه به تقسیم بندی چهارگانه قضیه حملیه و تحلیل خاص وی از قضایای متصله و منفصله و بحث موجهات از مهم ترین مباحث این بخش است.

در تصحیح این رساله به علت تک نسخه ای بودن، سعی شده است از همه ی آثار وی استفاده شود.

اثر پیش رو با تصحیح و تحقیق هر دو تحریر بخش منطق منتهی الافکار، بخش مهمی از این دست نوشته ارزشمند را به پستوی فراموشی به پیشخوان چاپ و نشر درآورده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط