فراخوانی فراخوانی ...

تفسیر کلامی - عرفانی آیه نور

مولف : مهدی علیزاده

زیر نظر : پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

ناشر کتاب : بوستان کتاب قم

سال نشر : 1386

تعداد صفحات : 276

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: 10003022
24,000 21,600 ریال
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

آیه نور، تبارنامه ایزدنوشت انسان و کاشف ‏الاسرار آفرینش است. ساخت زبانی این آیه، سخت استعاری و نمادین است؛ بدان پایه که تمثیل نور را پیچیده ‏ترین مَثَل قرآنی شمرده ‏اند که بیشترین سهم را در شکل ‏گیری زبان نمادین در پهنه فرهنگ و معارف اسلامی دارد.

بی‏ شک رمزگشایی از نمادهای تمثیل نور -هم‏چون چراغ و چراغدان و آبگینه و زیتون- از بارزترین مصادیق «تدبّر قرآنی» و از بایسته ‏های معرفتی «وحی ‏باوری» است که قرآن خود، اهالی اقالیم ایمان را بدان فراخوانده است.
هم از این روست که حکما و متفکرانی چون ملاصدرا و مطهری این آیه را بسیار قابل تأمل یافته و صرف همه عمر را برای درک اسرار آن شایسته دیده ‏اند و عرفایی چون سیّد حیدر آملی آن را اهمّ آیات توحیدی قرآن بر شمرده ‏اند.

به جهت نقش کلیدی این آیه در خداشناسی و انسان ‏شناسی قرآنی، پژوهش حاضر ابعاد زیبایی شناختی، کلامی و به ویژه عرفانی این آیه را در سه فصل به تفصیل بررسی کرده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
محصولات مرتبط