بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

سیر و سیاحت در قرآن مجید

ناشر بوستان کتاب قم

نویسنده جهانبخش ثواقب | محمدجواد رحمانی

سال نشر : 1388

تعداد صفحات : 356

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 4414810003022
17,000 15,300 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

فرمانِ قرآنیِ «سیروا فی الارض»، جایگاه سیاحت و سفر را در اسلام، بسیار پر اهمیت ساخته و روایات و تفاسیری که در این باره آمده، آن را غنی تر کرده است.
این همه تأکید بر سفر، از آن روست که همه جنبه های آن به رشد و تعالی انسان کمک می کند.

اثر حاضر در فصلهای متعددی به جایگاه سیر و سفر و پی آمدهای آن، انواع سفر، حکم شرعی و مکان، احکام و آداب سفر، سفرهای تاریخی پیامبران الهی و اقوام گذشته در قرآن، سفر آفاقی و انفسی و ابعاد آنها، تحلیل آثار و پیآمدهای مختلف سفر، به ویژه آثار تربیتیِ آن پرداخته است.

نویسندگان این اثر در بخشی از پیشگفتار کتاب حاضر می نویسند: «روشی که در این پژوهش به کار گرفته شده، روش "تحلیل متن" یا تحلیل درونی متن است که به "روش کلاسیک" نیز تعبیر می شود و عملی فکری است که بر پایه های عقلانی استوار است؛ یعنی برای تفسیر، توضیح و بازنمایی موضوع، از عقل و روش ذهنی استفاده می شود. در این روش، پرسش های تعیین شده براساس طرح مساله اصلی و مبانی نظری پژوهش، به متن عرضه، و پاسخ آنها استخراج و در موارد غیر صریح استنباط می گردند. روش کار همانند سایر پژوهش های تاریخی ـ مذهبی، پژوهش کتابخانه ای است که طی آن با شیوه فیش نگاری برای جمع آوری اطلاعات، به منابع معتبر روایی و تحلیلی به ویژه تفاسیر قرآن مراجعه و مطالب مورد نیاز از آنها استخراج شده و مورد استفاده قرار گرفته است.»

این اثر در چهار بخش و 9 فصل سامان یافته است. کلیات، اهمیت، انواع، آداب و احکام سیر و سیاحت، ترسیم و تحلیلی از سفرهای تاریخی در قرآن، سفر آفاقی و سفر انفسی، مباحث گوناگون این کتاب را تشکیل می دهند.

در انتهای این اثر، نمایه ای از آیات، روایات، الفاظ سیر و سیاحت در قرآن کریم، اعلام، اشعار، نیز درج شده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما