بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

رخصت مرشد: تبریز

مجموعه قصه های پهلوانی - جلد دوم

ناشر : کتاب نیستان

نویسنده : خسرو آقایاری

سال نشر : 1395

تعداد صفحات : 144

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 4649310003022
12,000 11,400 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

شهر تبریز از دیرباز در تاریخ معاصر ایران شهری پر حماسه بوده است. از سلحشوری های ایرانیان در جنگ های ایران و عثمانی در دوران صفویه تا جنگ های ایران و روس در دوران قاجاریه. از سلحشوری های ایرانیان مشروطه خواه تبریز تا قیام مردمی انقلابی تبریز در مبارزات منجر به پیروزی انقلاب اسلامی.تبریز شهری است که هیچگاه از پهلوانان و پهلوانی ها خالی نبوده است و در همه بخش های تاریخ می توان سراغی از سلحشوری مردمان آن گرفت و به نیکی از آن یاد کرد. پهلوانی های مردمان این دیار اما نه مبارزه و میدان جنگ که گاه در جوانمردی و غیرت آنها و آزاد خواهی شان می توان سراغ گرفت و از دل آنها سراغ از مردانی گرفت که رفتارهای آنها برای همیشه تاریخ مانند یک افسانه عبرت آموز و شنیدنی است.

مجموعه کتاب قصه های پهلوانی در دومین مجلد خود سراغ پهلوانانی از سرزمین تبریز رفته و زندگی و زمانه آنها را دستمایه روایتی داستانی از پهلوانی های آنها کرده است. خسرو آقایاری در این مجلد از این مجموعه روایتی داستانی از سه پهلوان نامدار تبریزی با عناوین اللهیار خان تبریزی، ابراهیم حلاج اوغلی و عبدالله سرابی ارائه کرده است. در هر بخش از این کتاب داستانی از جوانمردی یکی از این پهلوانان ذکر شده است که بسیار جذاب و خواندنی است.

روایت آزادمردی و شرافت اللهیار خان تبریزی در مبارزه با فساد و ظلم عوامل ارتش روسیه و تعدی آنها به زندگی مردم، تا جوانمردی و عیاری پهلوان ابراهیم حلاج که زندگی او در میان مردم مبدل به یک افسانه شده است تا آوازه پهلوانی های عبدالله سرابی که به روایتی اهدایی امام اول شیعیان به او بود. داستان پهلوانان تبریزی در این کتاب با روایتی از زندگی و زمانه آنها آغاز می شود. نویسنده روایتی از آنچه نام پهلوان را بر سر زبان ها رانده روایت کرده و در ادامه زندگی نامه او را در قالب داستان بازگو می کند.

کتاب در بخش اول خود با روایت سلحشوری اللهیار خان تبریزی در مبارزه با فساد سرکنسول وقت روسیه در تبریز آغاز می شود و پس از شرح چگونگی کشته شدنش توسط اللهیارخان به جرم تعدی به ناموس مردم شهر و به حکم فقیه، شرحی از زندگی او و در نهایت مرگش می دهد. کتاب در بخش دوم به سراغ پهلوان ابراهیم می رود که پس از اللهیار خان، پهلوان مردم شهر می شود و با وجود زندگی مخفیانه، داد مردم را از ظالمان شهر می گیرد. یکی از نقاط عطف داستانی در این بخش از کتاب، شرحی افسانه وار از سرگذشت ظالمان در مواجهه با پهلوان ابراهیم است.

سومین بخش از کتاب نیز به روایت زندگی و زمانه عبدالله سرابی دیگر پهلوان تبریزی می پردازد که با وجود جثه نحیف خود در کودکی، مورد عنایت ویژه امیر المومنین علی (ع) قرار گرفته و رفته رفته آئین پهلوانی و جوانمردی در پیش گرفته و به پهلوان افسانه ای مردمان این دیار مبدل می شود.

آقایاری در این مجلد از مجموعه کتاب قصه های پهلوانی حکایت هایی از زندگی این سه پهلوان را به زبانی ساده و با نگاهی به تکنیک های نقل نویسی روایت کرده است. روایت های داستانی او در این کتاب بسیار تصویری و در عین حال پر ضرب و تعلیق بیان شده است و برای هر مخاطبی به ویژه مخاطبان جوان و نوجوان بسیار قابل توجه و جذاب است.
 • زبان کتاب
  فارسی
 • شابک
  978-964-337-848-6
 • سال نشر
  1395
 • چاپ جاری
  1
 • تاریخ اولین چاپ
  1395
 • شمارگان
  1200
 • نوع جلد
  جلد سخت
 • قطع
  رقعی
 • تعداد صفحات
  144
 • ناشر
 • نویسنده
 • وزن
  251
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  چهارشنبه 5 آبان 1395
 • شناسه
  46493
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط