14,500
تومان
9 ٪
13,100
تومان
افزودن به سبد خرید

فقه نظام سیاسی اسلام - جلد دوم: فلسفه سیاسی

دسته بندی: انقلاب اسلامی و حکومت دینی

ناشر: دفتر نشر معارف

نویسنده: محسن اراکی

سال نشر: 1394

تعداد صفحات: 368

3
فروش پیامکی این محصول
معرفی کتاب
مشخصات
نظرات کاربران
بریده های انتخابی شما

معرفی کتاب

در پی تأکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم پاسخگویی حوزویان به تأمین نیازهای نظام در عرصه های مختلف علمی، چند سالی است که برگزاری دروس خارج مرتبط با نیازهای فقهی حکومتی در حوزه های علمیه رایج و با استقبال چشمگیر طلاب و فضلا مواجه شده است.

درس خارج فقه نظام سیاسی اسلام استاد آیت الله اراکی پیش از فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر ضرورت توجه حوزه های علمیه به فقه حکومتی و درس های خارج استدلالی آغاز شده بود و با تأکید رهبر معظم انقلاب در این زمینه، رونق و توجه بیشتری قرار گرفته و الگو بخش بسیاری از اساتید و فضلای حوزه شده است.

محتوای کتاب «فقه نظام سیاسی اسلام» شامل دروس خارج فقه آیت الله محسن اراکی با همین عنوان است که تدریس آن از چند سال پیش، به همت دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری و با همکاری جامعه محترم مدرسین و شورای عالی حوزه علمیه قم آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

کتاب حاضر دومین مجلد از سلسه درس های خارج فقه نظام سیاسی اسلام است.
در کتاب حاضر فلسفه سیاسی که پیش نیازی برای فقه نظام سیاسی محسوب می شود، بررسی شده است.
فلسفه سیاسی معانی مختلفی دارد که جدیدترین آن به معنای مباحث مربوط به ماهیت و مشروعیت قدرت سیاسی و پرسش های کلان پیرامون قدرت سیاسی است. در این راستا چیستی، چرایی و چگونگی قدرت سیاسی بررسی می شود.
در بخش اول، چیستی قدرت سیاسی مطرح شده و ویژگی های قدرت سیاسی بیان شده است.
در بخش دوم، چرایی قدرت سیاسی در سه معنا شامل ادله ضرورت و لزوم وجود حکومت در جامعه انسانی؛ منشاء مشروعیت و پیدایش قدرت سیاسی؛ و وجوب اقامه عدل به طور مطلق در شرع اسلام مورد بررسی قرار گرفته است.
در نهایت چگونگی اعمال قدرت سیاسی در پنج اصل ارائه شده است.

عناوین برخی موضوعات و مباحث این کتاب عبارتند از: قدرت سیاسی بالذات و بالعرض، ویژگی های قدرت سیاسی، ادله ضرورت و لزوم وجود حکومت در جامعه انسانی، منشأ مشروعیت قدرت سیاسی، مفهوم مشروعیت یا حقانیت، منشأ مشروعیت، منشأ پیدایش قدرت سیاسی، تحلیل توصیفی منشأ قدرت سیاسی، تحلیل ارزشی و تکلیفی منشأ پیدایش قدرت سیاسی، وجوب اقامه عدل به طور مطلق در شرع اسلام، چگونگی اعمال قدرت سیاسی، محبت اساس و بنیاد نفوذ و اعمال قدرت سیاسی، حاکمیت مطلق قانون و برتری آن بر اراده حاکمان، عدالت در حکمرانی، مفهوم عدل، وظیفه اجتماعی عدل، اجرای عدل در دوران حکومت معصومین(ع)، مسئولیت های اجتماعی بر اساس ولایت عرضی و طولی، اصل آزادی، تبیین مفهوم آزادی، حدود مشروع آزادی، حق آزادی و کلیات حدود آزادی در فقه اسلامی.

مخاطبان این اثر محققان، پژوهشگران و فضلای حوزه های علمیه، دانشجویان و اساتید دانشگاه ها به شمار می آیند و برخلاف دیگر کتب فقهی، قلمی روان و زبانی همه فهم دارد.

اطلاعات کتاب

  • زبان کتاب: فارسی
  • سال نشر: 1394
  • چاپ جاری: 1
  • تاریخ اولین چاپ: 1394
  • شمارگان: 1000
  • نوع جلد: جلد نرم
  • قطع: وزیری
  • تعداد صفحات: 368
  • ناشر: دفتر نشر معارف
  • نویسنده: محسن اراکی

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

برای ثبت بریده ای از کتاب لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام