فراخوانی فراخوانی ...

کارآمدی نظام جمهوری اسلامی ایران در مسائل زنان

مولف : اداره مطالعات زنان و خانواده

ناشر کتاب : دفتر نشر معارف

تعداد صفحات : 360

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: 10003022
43,000 38,700 ریال
افزودن به سبد سفارش

گزیده کتاب

این نوشتار درصدد است با بررسی عملکرد جمهوری اسلامی ایران درباره مسائل زنان، کارآمدی نظام را در این عرصه مطالعه کند.

نظام جمهوری اسلامی ایران که با عنایت به آموزه های اسلامی و توجه به نقش و جایگاه مردم و بسط عدالت و رفع محرومیت و ظلم در جامعه تاسیس شده است، توجه ویژه ای به مسائل زنان داشته و همان گونه که در بیانات بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری مشاهده می شود، درک ارزش و جایگاه انسانی زن و کوشش برای ارتقای سطح کیفی زندگی زنان جامعه، از اهم وظایف دولت اسلامی بوده است.

بر اساس مطالب کتاب، به این ترتیب، نظام اسلامی فارغ از دیدگاه های افراطی (تجددطلبانه) و تفریطی (متحجرانه) موظف به اعتدال و توجه به شخصیت و کرامت انسانی زن در جامعه است. از این حیث، زنان نیز همانند مردان، از حقوق سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و... برخوردار شده و تفاوت های فطری و طبیعی میان زن و مرد -که موجب ایفای نقش ها و تکالیف متفاوتی توسط ایشان می شود و مطابق فطرت انسانی است- آنان را از حقوق انسانی مشترک با مردان، محروم نخواهد ساخت.

این بررسی از یک سو شامل سیاست ها و قوانین کشور در خصوص مسائل زنان است و از سوی دیگر به ارائه برنامه ها و عملکرد نهاد ها و مراکز مهم تصمیم گیری و اجرایی کشور و میزان اهتمام بخش های مختلف دولت به مباحث و موضوعات زنان می پردازد. ضمن آن که سعی شده است با بهره گیری از آمار و اطلاعات موجود و تطبیق آن با وضعیت سابق زنان در زمینه های مختلف، به کارآمدی نظام درباره مسائل زنان -به گونه ای عینی تر- پرداخته شود.

این اثر به بررسی پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران در مسائل زنان در دو بخش «تصویب سیاست ها و قوانین» و «اقدامات اجرایی» در 30 سال استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.

زن در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، سیاست های مصوب جمهوری اسلامی ایران در مورد زنان، مجموعه تلاش های قوه مقننه در مسائل زنان و خانواده، مجموعه تلاش های قوه مجریه در مسائل زنان و خانواده، زنان در آیینه آمار، عناوین پنجگانه فصول کتاب حاضرند.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
محصولات مرتبط
اخبار مرتبط