بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

انقلاب دیجیتالی: چگونه سرمایه داری از اینترنت بر علیه دموکراسی استفاده می کند

ناشر دفتر نشر فرهنگ اسلامی

نویسنده روبرت مک کنزی

مترجم غلامرضا محمدنژاد

ویراستار منیرالسادات حسینی

سال نشر : 1395

تعداد صفحات : 296

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 4744610003022
41,000 38,950 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

این کتاب نوشته «رابرت مک کنزی» پروفسوری آمریکایی است که در تاریخ و سیاست های اقتصادی حاکم در علوم ارتباطات و نقش رسانه ها در جامعه های مردم سالار و سرمایه داری تخصص دارد.

«غلامرضا محمدنژاد» مترجم کتاب، هدف اصلی نویسنده را بحث درباره اقتصاد سیاسی می داند و اینکه چه نوع اقتصادی با محوریت اینترنت می تواند به بهترین نحو به رشد ارزش ها و ساختارهای دموکراتیک و خودگردانی و در عین حال پرورش محیط مناسب برای آن کمک کند؟

وی در این مقدمه آورده است: این کتاب و محتوای آن نشان از زمینی کردن کامل امور توسط سیستم های مکانیزه و هوشمند به دست آدمی و علم و تخصص اوست. به نظر می رسد هرچه به افق و مدینه فاضله طراحی شده آنها نزدیک تر می شویم چیزی جز ایجاد یک سیستم ارباب و رعیتی مدرن تر نمی بینیم.

در همین مقدمه به ضریب نفوذ بسیار بالای اینترنت در مقابل دیگر پدیده ها و اختراع ها و اکتشاف هایی مانند برق، تلویزیون، صنعت چاپ، ماشین یا پنی سیلین یا...در تمامی امور زندگی و حوزه های گوناگون در حال حاضر، اشاره شده است و مترجم اظهار نظر می کند که متاسفانه رهبران کشورها با توجه به همین شرایط، سرزمین خویش را و در مجموع جهان را بد اداره می کنند و جهان نیازمند طرح و نقشه راه نو در تعلیم و تربیت در تمامی سطوح است و مهم ترین رسالت در حوزه فرهنگ و آموزش و اقتصاد است.

نویسنده کتاب نیز مقدمه اثرش را با این موضوع آغاز می کند که او و بسیاری از هم نسلان جوانش در دهه های ۶۰ و ۷۰ میلادی در آمریکا به سیاست چپ علاقه پیدا کرده بودند و اعتقاد داشتند سرمایه داری حاکم در حقیقت از بین رفته است و آینده ای ندارد چون هم باعث بروز فقر شده و هم بر خلاف دموکراسی عمل می کند.

به گفته مک کنزی در آن زمان، نابرابری کم کم با استاندارد شدن از بین می رفت، حقوق ها مکفی و فساد دولت کمتر شده بود و زمینه کار در اقتصاد و امید برای جوانان وجود داشت چیزی که امروز جمع کردنش کنار هم سخت است.

او که در روی جلد اثرش نیز نوشته «چگونه سرمایه داری از اینترنت بر علیه دموکراسی استفاده می کند؟» در این کتاب تلاش می کند تا همین تضادهای بین انقلاب دیجیتال و بحران های اقتصادی را بازگو کند.

غلامرضا محمدنژاد متولد ۱۳۳۸ در تهران و دارای مدرک دکتری مدیریت از آمریکا است و تالیف چندین کتاب در علوم رایانه و دو اثر دیگر از پرفسور رابرت مک کنزی را در کارنامه خود ثبت کرده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط