loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

آشنایی با دستور زبان ها و واژه نامه های سریانی، آرامی و آشوری

ناشر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

نویسنده سعید حیاتی

سال نشر : 1394

تعداد صفحات : 91

چاپ تمام شده ؛ درصورت چاپ مجدد به من اطلاع بده notify me

معرفی کتاب

امروزه با افزایش حجم منابع در دسترس، کتابشناسی یکی از بهترین راه های بهره وری هرچه بیشتر از زمان و دریافت اطلاعات مورد نیاز است. در زمینه زبان های آشوری، سریانی و آرامی این امر از اهمیتی دوچندان برخوردار است. چراکه هنوز کرسی های رسمی این حوزه مطالعاتی در کشورمان وجود ندارند. پس از سال ها تلاش همه علاقمندان در زمینه افزایش منابع مربوط به این زبان ها در کتابخانه های مهم کشور زمان آن فرا رسیده است تا با معرفی دستورزبان ها و واژه نامه های این زبان ها مسیر افزایش آگاهی در این حوزه را هموار نماییم.

«بنابر تعبیر معمول و متعارف زبان آرامی از جمله زبان های شمال غربی سامی است. خط آن متأثر از الفبای فنیقی است. با زبان های عبری، سریانی، و فنیقی قرابت بیشتری دارد.

اوّل بار در قرن یازدهم قبل از میلاد پدیدار گردید. تا قرن هشتم پیش از میلاد توسط آشوری ها به عنوان زبان دوّم پذیرفته شد. کاربرد این زبان در تجارت بابلی ها با سرزمین های دیگر سبب گسترش این زبان شد تا جایی که در حدود قرن های هفتم و ششم قبل از میلاد در خاورمیانه به عنوان زبان عمومی جایگزین زبان بابلی شد. بعد زبان اداری هخامنشیان گردید. همچنین در قرن ششم پیش از میلاد در بین یهودیان جایگزین زبان عبری شد.

در مورد این زبان هم می توان دید که نقل می شود نیای زبان های عربی و عبری است. ولی در دایره المعارف یهودی این زبان آرامی است که در پیوند با زبان عبری شکل می یابد. البته این دایره المعارف می پذیرید که زبان آرامی جایگزین زبان بومی بیت المقدّس و مناطق اطراف آن شد.

در نظری دیگر زبان آرامی زبان آشوری ها، بابلی ها، کلدانی ها، آرامی ها، یهودی ها و عرب ها قلمداد شده است. بنابر این نظر بخش عمده ای از زبان عبری و عربی همچنین الفبای آنها مأخوذ از زبان آرامی است. این نظر تا جایی پیش می رود که الفبای عبری جدید را نیز «آشوری» می خواند».
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما