70,000
تومان
10 ٪
63,000
تومان
افزودن به سبد خرید

تحلیلی بر ابعاد سیاسی - حقوقی فاجعه منا: مجموعه مقالات

دسته بندی: حقوق

ناشر: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

ویراستار: محمدباقر انصاری

سال نشر: 1395

تعداد صفحات: 423

فروش پیامکی این محصول
معرفی کتاب
مشخصات
نظرات کاربران
بریده های انتخابی شما

معرفی کتاب

حج به عنوان یک فریضه عبادی سیاسی از جایگاه مهمی در بین مسلمانان برخوردار است. سوء مدیریت و نا کارآمدی دولت عربستان در سال های اخیر، برگزاری این فریضه الهی را با چالش های مختلفی مواجه کرده است که وقوع فاجعه منا در سال 1394 و جان باختن هزاران نفر از حجاج، نمونه ای از این سوء مدیریت است.

کتاب مورد اشاره، با هدف بررسی این فاجعه انسانی در دو بخش سیاسی و حقوقی به تحلیل ابعاد این مسأله پرداخته و راهکارهای سیاسی و حقوقی برای پیگیری و جلوگیری از تکرار چنین فاجعه ای را ارائه نموده است.

در فصل نخست، ابعاد سیاسی این فاجعه از جمله تأثیر نظام سیاسی و ساخت قدرت در عربستان بر وقوع این فاجعه، بحران های داخلی عربستان نظیر بحران هویت، مشارکت، توزیع و مشروعیت مورد توجه قرار گرفته و سپس تأثیر این بحران ها بر وقوع فاجعه منا بررسی شده است.

در بخش دیگری از این فصل، نویسندگان تلاش کرده اند با بررسی مواجهه رسانه های عربستان و ایران در بازنمایی این فاجعه، ابعاد رسانه ای آن را تبیین کرده و زوایای دیگری از این فاجعه را مورد بررسی قرار دهند.

در فصل دوم این اثر که ناظر به بررسی و تحلیل ابعاد حقوقی این فاجعه است، نویسندگان سعی کرده اند از دریچه های مختلف به ارائه راهکار جهت پیگیری این فاجعه بپردازند.

بررسی حقوق داخلی عربستان و مقایسه با حقوق داخلی ایران، استفاده از ساز و کارهای حقوقی بین المللی و نحوه مراجعه به نهادهای حقوقی بین المللی، از دیگر مسایلی می باشد که در این فصل به آن پرداخته شده است.

این اثر با هدف تولید محتوا در زمینه بررسی ابعاد مختلف فاجعه منا، سعی کرده است تا بخشی از خلأ محتوایی در این زمینه را پوشش داده و زمینه پژوهش و تحقیقات علمی در این موضوع را فراهم آورد و با ارائه توصیه هایی به سازمان ها و نهادهای مسؤول در پیگیری این فاجعه، راهکارهای عینی تری برای پیگیری ابعاد مختلف این فاجعه بیان کرده و به ساز و کاری برای جلوگیری از تکرار چنین فاجعه هایی برسد.

اطلاعات کتاب

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

برای ثبت بریده ای از کتاب لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام