170,000
تومان
10 ٪
153,000
تومان
افزودن به سبد خرید

سیمای دوازده امام علیهم السلام در میراث مکتوب اهل سنت؛ از آغاز تا پایان سده دوازده قمری - جلد اول

دسته بندی: سیره انبیاء و اولیاء الهی

ناشر: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

نویسنده: منصور داداش نژاد

ویراستار: محمدباقر انصاری

سال نشر: 1395

تعداد صفحات: 423

1
فروش پیامکی این محصول
معرفی کتاب
مشخصات
نظرات کاربران
بریده های انتخابی شما

معرفی کتاب

کتاب یادشده در دو جلد تدوین یافته و در صدد ارائه دیدگاه اهل سنت درباۀ ائمۀ علیهم السلام و فاطمه زهرا سلام الله علیها است و طبیعی است که تفاوت های فراوانی در این باره با دیدگاه شیعیان وجود دارد.

جلد نخست کتاب در دو فصل شامل: مباحث مقدماتی» و «تک نگاشته ها» نوشته شده است. در قسمتی از جلد اول با عنوان شیوه تألیف «مقتل الحسین خوارزمی» می خوانیم:

خوارزمی در این کتاب همچون کتاب دیگرش «المناقب» روایات را به صورت مسند ارائه می کند. وی در برخی از موارد که به اطلاعات و کتاب ها دسترسی دارد، اما طریق روایی را نمی داند، روایات را بدون ذکر سلسله سند و با ذکر نام نگارنده اصلی اثر می آورد. مجموع روایات و گزارش های عرضه شده که برخی از موارد آن به سی صفحه می رسد، 561 روایت است که هر یک دارای سندی است یا از کتابی نقل شده است. خوارزمی به ندرت به نقد و بررسی روایات یا اظهار نظر درباره آن ها می پردازد.

جلد دوم کتاب نیز با یک فصل به موضوع «نگارش های غیرمستقل دربارۀ ائمه (ع)» می پردازد.

تاریخ نگاری اهل سنت در موضوع زندگانی دوازده امام علیهم السلام از قرن ششم به بعد به موازات گسترش فرهنگی تشیع رشد کرد که حاصل آن پیدایش کتاب های مستقل در باب ائمه علیهم السلام بود؛ این حرکت به ویژه در ایران و در حوزه فارسی زبان، حرکتی همدلانه و متاثر از جریان تصوف بود.

این اثر مقدمه ای برای شناسایی اصول و گرایش های کلی حاکم بر تاریخ نگاری اهل سنت در باب زندگانی دوازده امام علیهم السلام است.

اطلاعات کتاب

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

برای ثبت بریده ای از کتاب لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام