loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

خاطرات حجه الاسلام حسنی امام جمعه ی ارومیه

5 (2)

ناشر مرکز اسناد انقلاب اسلامی

گردآورنده کتاب عبدالرحیم اباذری

تعداد صفحات : 482

چاپ تمام شده ؛ درصورت چاپ مجدد به من اطلاع بده notify me

معرفی کتاب

کتاب خاطرات حجه الاسلام حسنی امام جمعه ی ارومیه، حاوی اطلاعات خواندنی از زندگینامه، فعالیتها و مبارزات ایشان می باشد که در حقیقت بخشی از تاریخ انقلاب اسلامی در آذربایجان را تشکیل میدهد. حجةالاسلام و المسلمین حاج شیخ غلامرضا حسنی معروف به ملاحسنی یکی از روحانیون مبارز در آذربایجان است. زندگینامه، فعالیتها و مبارزات وی، بخشی از تاریخ انقلاب اسلامی در آذربایجان را تشکیل میدهد به طوری که انقلاب اسلامی در این خطه، بدون نام و یاد ملاحسنی، معنا و مفهوم نخواهد داشت.

او از آغاز دوران بلوغ تا به امروز که حدود شصت سال است، یک روز هم غیر مسلح نبوده است. در زمان اشغال آذربایجان توسط ایادی حزب دموکرات و توده، به جنگ با آنان برخاست، در ایام رژیم ستمشاهی پهلوی با مزدوران شاه و ساواک درگیر شد و با زندان، شکنجه، اهانت، تحقیر، توبیخ و تمسخر، قدمی به عقب ننشست و محکم و استوار با امام خمینی و آرمانهای او همگام و همنوا شد.

آقای حسنی در خطه ی آذربایجان شخصیت منحصر به فردی شد. او از اوایل دهه ی 40 نماز جمعه را در زادگاه خود اقامه کرد و در پوشش این مراسم عبادی، مبارزات سیاسی - انقلابی خود را سازماندهی و عمق بیشتری بخشید. پس از پیروزی انقلاب، استان آذربایجان و کردستان را که مورد تاخت و تاز گروه هایی چون؛ حزب دموکرات، کومله و خلق مسلمان قرار گرفته بود، نجات داد. او با بسیج مردم بر ضد تجزیه طلبان، یک تنه در برابر همه ی آنها ایستاد و به همین سبب مورد حقد وکینه ی دشمن واقع شد و چند بار نیز ترور گردید، اما از همه ی آنها جان سالم بدر برد.

دشمن که از وی دستبردار نبود، در یک اقدام هماهنگ و جدی از طریق روزنامه های زنجیرهای به ترور شخصیت او دست زد، تا جایی که در شبکه ی اینترنت یک سایت ویژه به این امر اختصاص داد. از این جهات خاطرات و مبارزات ملاحسنی را در نوع خود به حق میتوان در سطح ایران بینظیر و یا حداقل کم نظیر توصیف کرد.

کتاب خاطرات حجه الاسلام حسنی امام جمعه ی ارومیه، طی سی ساعت مصاحبه انجام پذیرفته که پس از حذف سؤالات، زواید، تکرارها و بازنویسی و در نهایت مطالعه و تصحیح و تکمیل و کنترل نهایی توسط آقای حسنی، در پنج فصل به ترتیب زیر تنظم و تدوین شده است:
فصل اول، دوران کودکی و تحصیلات
فصل دوم، پا به پای انقلاب
فصل سوم، بارقه ی امید
فصل چهارم، جنگهای مسلحانه با اشرار و ضد انقلاب
فصل پنجم، فعالیتهای پس از انقلاب
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما