بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

نیهیلیسم ابسورد در ادبیات داستانی غرب

ادبیات و هنر - 13

ناشر : سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

نویسنده : شهریار زرشناس

سال نشر : 1396

تعداد صفحات : 195

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 5277910003022
15,000 13,500 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

کتاب حاضر نتیجه تلاش شهریار زرشناس است که به موضوع نیهیلیسم ابسورد و برخی ظهورات آن در ادبیات می پردازد.
فرضیه اصلی این کتاب این است که ادبیات مدرن و پسامدرن غربی، به رغم تنوع و تکثری که دارد و این که گاه در قالب رمان های فلسفی جلوه می کند گاه در هیات آثار ساده و رئالیستی خودنمایی می نماید، از اساس، ماهیتی نیهیلیستی دارد و جوهر نیهیلیستی ادبیات غربی به راه ها و اشکال گوناگون جلوه می کند.

کتاب از 5 فصل به شرح زیر تشکیل شده است:
- فصل اول: درباره نیست انگاری ابسورد
- فصل دوم: کافکا؛ راویت گر روایتی بیمار
- فصل سوم: اشاراتی درباره ژان پل سارتر و نیهیلیسم اگزیستانسیالیستی
- فصل چهارم: آلبر کامو؛ شوالیه ادبیات نیست انگار ابسورد
- فصل پنجم: داستایفسکی در کشاکش با نیهیلیسم روسی

عالم غرب مدرن در قرن بیستم با ورود به مرحله بحران انحطاطی، گرفتار نحوی اضطراب بنیادین و فراگیر گریدید، اضطرابی که ریشه در به تمامیت رسیدن مدرنیته و انقطاع میان ماهیت و وجود تاریخی غرب مدرن دارد.
با ورود عالم مدرن به دوره انحطاطی، نیست انگاری به صورت غالب نیهیلیسم غربی بدل گردیده است. امروز جهان غربی و غرب زده مدرن و شبه مدرن با ظهور و بسط فاجعه هولناک نیهیلیسم ابسورد دست به گریبان است. جریان مهمی در ادبیات مدرن قرن بیستم و پس از آن چونان آیینه ای سیطره ی نیهیلیسم ابسورد را بازتاب می دهد و روایت می کند...
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط