بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

آشنایی با پایگاه های اطلاعاتی

به من اطلاع بده

معرفی کتاب

کتاب حاضر برای دانشجویان رشته علم اطلاعات و دانش شناسی در مقطع کارشناسی به عنوان منبع اصلی درس «آشنایی با پایگاههای اطلاعاتی» به ارزش 2 واحد تدوین شده است.

پایگاههای اطلاعاتی، از اصلی ترین ملزومات کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی هستند. از این رو، از کتابداران انتظار می رود ضمن آشنایی با ساختار انواع پایگاههای اطلاعاتی بتوانند برای طراحی پایگاههایی که قادر به انجام برخی از امور کتابخانه ای باشند توانمندیهای لازم را کسب کنند.

در این میان، آنچه بیش از همه برای آنها اهمیت دارد، تسلط بر مفاهیم و مهارتهایی از جمله مدیریت، طراحی، معماری، شکل دهی، ذخیره و بازیابی،گزارش گیری و نمایش اطلاعات در پایگاههای اطلاعاتی است. بنابر همین ضرورتها و همچنین با توجه به تحولاتی که در سرفصلهای جدید رشته علم اطلاعات و دانش شناسی به وجود آمده، به ویژه به دلیل نبود منابع کافی و روزآمد در این حوزه، تألیف این کتاب در دستور کار قرار گرفت.

امید است علاوه بر دانشجویان علم اطلاعات و دانش شناسی، کلیه کسانی که به طراحی و استفاده از پایگاههای اطلاعاتی در محیطهای کتابخانه ای و مراکز اطلاع رسانی علاقه مند هستند، مطالب این کتاب را مفید بیابند.

پیشگفتار
فصل اول: مقدمه ای بر پایگاههای اطلاعاتی
فصل دوم: اصطلاحات مهم در پایگاههای اطلاعاتی
فصل سوم: مدیریت، طراحی و معماری پایگاههای اطلاعاتی
فصل چهارم: ساخت پایگاه اطلاعاتی برای کتابخانه
فصل پنجم: ارزیابی و اشتراک پایگاههای اطلاعاتی
فصل ششم: نقش کتابداران و متخصصان اطلاع رسانی در طراحی و ...
منابع
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما