بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

سکه های ایران از آغاز تا دوران زندیه

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 5431910003022
قابل تهیه از مراکز پخش
32,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

این کتاب برای دانشجویان رشته باستان شناسی در مقطع کارشناسی به عنوان منبع اصلی درس «سکه شناسی» به ارزش 2 واحد تدوین شده است.

شناخت سکه از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ زیرا سکه ها، معرف و نشان دهنده بخش مهمی از مذهب، اقتصاد، هنر، خط، آداب و سنن، صنعت، سیاست و تمدن دوران خود هستند و به عبارتی روشنگر رویدادهای مبهم و تاریک گذشته اند. سکه شناسی در شناخت ادیان و مذاهب و اساطیر باستانی نیز نقش بسزایی دارد و تاریخ بسیاری از وقایع مهم مذهبی را روشن می کند. سکه در هنر نیز مقام ارجمندی دارد و با مطالعه آن بخوبی می توان از چگونگی ترقی و انحطاط هنر در ادوار مختلف و در میان اقوام آگاه گردید.

با مطالعه شهرهایی که سکه در آنها ضرب شده است می توان جغرافیای تاریخی آن مناطق را ترسیم کرد. سکه معیاری سودمند برای شناخت مقیاسها و اوزان گذشته است. سکه تاریخ مصور آداب و رسوم، البسه، تزیینات، جنگ افزارها و گاهی معماری ملتهاست.

در این کتاب به معرفی و بررسی اجمالی پیدایش و ضرب سکه از قدیم ترین ازمنه تا پایان دوران زندیه پرداخته شده است. مطالب کتاب در نه بخش و بیست و سه فصل تنظیم شده است. کتاب برخوردار از تصاویر سیاه و سفید است. بخش انتهایی کتاب نیز شامل منابع و مآخذ فارسی و لاتین است.

پیشگفتار مؤلفان
مقدمه
تاریخ سکه در ایران تا پایان هخامنشیان
     تاریخ تکامل سکه
    هخامنشیان
سکه های اشکانیان و حکومتهای هم زمان
    اشکانیان
    الیمائی
    خاراسن
    پارس
سکه های ساسانیان
    ساسانیان
سکه های امرای تبرستان
    امرای تبرستانی
سکه های حکام اموی و عباسی در ایران
    امویان
    عباسیان
سکه های طاهریان تا پایان سلجوقیان
    طاهریان
    صفاریان
    سامانیان
    آل بویه
    غزنویان
    سلجوقیان
سکه های ایلخانان تا تشکیل دولت صفاریان
    ایلخانان مغول
    سربداران
    تیموریان
    آق قویونلو
سکه های صفویان تا پایان زندیه
    صفویان
    افشاریه
    زندیه
بررسی برخی نوشته ها و شعارهای دینی بر سکه ها
منابع و مآخذ
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما