بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

سیری در حاکمیت (1): حقوق طبیعی قراردادگرایی و حاکمیت

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 5435610003022
قابل تهیه از مراکز پخش
4,200 3,990 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

کتاب حاضر برای دانشجویان رشته علوم سیاسی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به عنوان منبع درس های «اندیشه سیاسی در اسلام»، «مبانی اندیشه سیاسی در اسلام»، «سیاست و حکومت در اسلام» و «نظام سیاسی و دولت در اسلام» تدوین شده است.

حاکمیت، از عمده ترین عناصر یک جامعه سیاسی است که با همه ابعاد زندگی اعضای آن رابطه نزدیک دارد و از اهمیت ویژه ای برخوردار است. حاکمیت، منشأ قانون حاکم بر جامعه است و خود، ثمره بینش ها، ارزش ها دین و اخلاق جامعه بوده، براساس آنها نمود پیدا می کند. از این رو، هر دین یا مکتبی، متناسب با جهان بینی خود، نوع خاصی از حاکمیت را ایجاد خواهد کرد.

در یک نگاه کلی، حاکمیت های موجود در سطح جهان و در طول تاریخ را می توان بر سه نوع: طبیعی، قراردادی و دینی تقسیم کرد که از مکتب های حقوق طبیعی یا قراردادگرا و یا ادیان و متناسب با آموزش های آنها، به شکل های خاصی نمود پیدا کرده اند. اسلام نیز که دین فراگیر و آیین زندگی اجتماعی است، بر نوع خاصی از حاکمیت تأکید می کند که شناخت آن برای مسلمانان ضروری می نماید.

در این اثر با نگاهی تحلیلی، مقایسه ای و انتقادی به انواع حاکمیت ها، حاکمیت اسلامی، ویژگی ها و امتیازات آن تبیین دقیق تری شده است.

مقدمه
بخش اول: کلیات: مفاهیم و اصطلاحات
   فصل اول:پیدایش واژه حاکمیت
   فصل دوم: واژه حاکمیت در فرهنگ ما
   فصل سوم: تعریف های حاکمیت
   فصل چهارم: ابعاد حاکمیت
   فصل پنجم: حاکمیت اعتباری و جهان واقعیت
بخش دوم: مکتب حقوق طبیعی و حاکمیت
   مقدمه
   فصل اول: کلیات و مفاهیم
   فصل دوم: تنوع دیدگاه ها در طبیعت گرایان
   فصل سوم: نقد و بررسی قانون و حاکمیت طبیعی
بخش سوم: قراردادگرایی و حاکمیت
   مقدمه
   فصل اول: مفاهیم و کلیات در قراردادگرایی
   فصل دوم: تئوری حاکمیت توماس هابز
   فصل سوم: جان لاک و حاکمیت
   فصل چهارم: روسو و حاکمیت
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما