بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

مصطلح التاریخ: (روش نقد تاریخی: روایت بوم محور از تاریخ ورزی علمی مسلمانان)

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 5477210003022
قابل تهیه از مراکز پخش
24,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

یکی از مصادیق برکت خیز دادوستد پژوهشی در حوزه علوم انسانی، همکاری سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت) و پژوهشکده تاریخ اسلام است که اولین کار مشترک خود را با عنوان مصطلح التاریخ (روش نقد تاریخی: روایت بوم محور از تاریخ ورزی علمی مسلمانان) برای دانشجویان رشته تاریخ در مقطع کارشناسی ارشد به عنوان یکی از منابع درس «نقد متون تاریخی» به ارزش 2 واحد به جامعه علمی کشور عرضه می کنند.

نقد تاریخی از مباحث مهم حوزه فلسفه علم تاریخ است که امروزه، با رونق گرفتن مباحث معرفت شناختی در دانش تاریخ، مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

ارزش کتاب اسد رستم بیشتر در تلاش وی برای ارائه تبیین بوم محور از نقد تاریخی است. با آنکه رستم، به شهادت کتابش، آگاهی نسبتاً کاملی نیز از نظریات اندیشمندان غربی درباره نقد تاریخی دارد، هدف وی در واقع خوانشی بومی از مبحث علمی نقد تاریخی برای تاریخ ورزان مسلمان است. او سعی می کند با کمک گرفتن از مبحث نقد تاریخی، پیوند وثیقی میان دانش تاریخ و علم حدیث برقرار کند و به زبان و بیانی سخن براند که تاریخ ورزان مسلمان بتوانند آن را درباره متون اسلامی تعمیم ببخشند.

سخن اول
مقدمه مترجمان

مقدمه مؤلف
باب اول: گردآوری مراجع تاریخی
باب دوم: علوم مقدماتی
باب سوم: نقد مراجع
باب چهارم: تنظیم کار
باب پنجم: تفسیر متن
باب ششم: عدالت و ضبط
باب هفتم: بررسی موردی حوادث تاریخی
باب هشتم: تألیف (پیوند دادن و کنار هم چیدن مطالب)
باب نهم: اجتهاد
باب دهم: تعلیل و توضیح (ریشه یابی و شفاف سازی)
باب یازدهم: ارائه مطالب
ضمایم مترجمان
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما