بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

واج شناسی: نظریه بهینگی

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 5494810003022
قابل تهیه از مراکز پخش
20,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

این کتاب برای دانشجویان رشته زبان شناسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به عنوان منبع اصلی درس «واج شناسی» تدوین شده است.

نظریه بهینگی یکی از رویکردهای محدودیت بنیاد است که پرینس و اسمولنسکی در سال 1993 آن را چهارچوب مکتب زایشی مطرح کردند. برخلاف رویکرد اصول و پارامترها که روساخت مجاز به طور مستقیم از زیرساخت مشتق می شود. در نظریه بهینگی روساخت مجاز یکی از چند گزینه ای است که کمترین تخلف را از محدودیتهای نقض پذیر جهانی دارد. از نظر بهینگی، بیشتر برای توصیف نظام آوایی زبان ها استفاده شده است تا توصیف نظام تکواژها و گروههای نحوی، براین اساس واج شناسی هر زبان در یک واحد ارزیاب خلاصه می شود که خود شامل تعدادی محدودیت جهانی قابل نقض است که دارای ترتیب مشخصی هستند. درون داد واحد ارزیاب چند گزینه آوایی است که دستگاه مولد براساس اصول آواشناسی عمومی از روی زیرساخت واجی می سازد.

روساخت مجاز یکی از گزینه های آوایی است که در مقایسه با سایر گزینه ها کمترین تخلف را از محدودیت ها دارد. یا به عبارت دیگر، بیشترین هماهنگی را با محدودیت دارد. در این کتاب، ضمن معرفی نظریه بهینگی، نظام مشخصه ها و واجگان، ساخت هجا و واج آرایی و همچنین فرایندهای واجی در زبان فارسی معیار در چهارچوب نظریه بهینگی توصیف و توضیح داده شده اند.

پیشگفتار
فصل اول: معرفی نظریه بهینگی
   1-1 مقدمه
   2-1 واج شناسی زایشی
   3-1 قاعده، اصل و محدودیت
   4-1 انگاره واج شناسی بهینگی
   5-1 واج شناسی اشتقاقی و بهینگی
   6-1 نتیجه گیری
فصل دوم: مشخصه ها و واجگان
   1-2 مقدمه
   2-2 مشخصه ها
   3-2 مشخصه ها و خاصیت نشانداری
   4-2 واجگان
   5-2 نتیجه گیری
فصل سوم: ساخت هجا و واج آرایی
   1-3 مقدمه
   2-3 ساخت هجا
   3-3 نظریه CV
   4-3 هجابندی
   5-3 غنای پایه و بهینه سازی واژگان
   6-3 هجابندی
   7-3 نتیجه گیری
فصل چهارم: فرایندهای واجی
   1-4 مقدمه
   2-4 تناوب واج گونه ای
   3-4 خنثیشدگی
   4-4 همگونی
   5-4 ناهمگونی
   6-4 حذف
   7-4 درج
   8-4 هم نوایی
   9-4 نتیجه گیری
منابع
نمایه
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما