بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

واقع گرایی اسلامی به مثابه نظریه فیلم؛ مرتضی آوینی و نظریه فیلم

ناشر شرکت انتشارات علمی و فرهنگی

نویسنده محمدعلی طائی

مستندساز لئوناردو کوارزیما

سال نشر : 1396

تعداد صفحات : 116

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 5513210003022
8,500 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

به اعتراف مولف این کتاب به دنبال پاسخ به این پرسش ها (که دادلی اندرو نظریه پرداز فیلم مطرح کرده است) در نوشتارها و اندیشه های آوینی است:
1- او چه چیزی را ماده اولیه فیلم می داند؟
2- چه فرایندی این ماده را به چیزی معنادار و تعالی بخش تبدیل می کند؟
3- معنادارترین فرم هایی که آن مادۀ متعالی به خدمت می گیرد چیست؟
4- تمامی این فرایند چه ارزشی در زندگی ما دارد؟
مولف در فصل اول زمینه ی فرهنگی تاریخی آرای سینمای آوینی را بررسی کرده، فصل دوم را به دیدگاه های او درباره ماهیت سینما اختصاص داده و گفت و گویی میان آوینی و دیگر نظریه پردازان فیلم نظیر کراکاوئر، میتری، بوردول و غیره برقرار ساخته است.
در فصل سوم وجه تمایز آوینی با دیگر نظریه پردازان را بررسی کرده و فصل آخر کتاب را محلی برای بررسی روش شناسی و نقد فیلم از نگاه آینی برقرار ساخته است.

در مقدمه این مقاله، آوینی سینما را به مثابه «یکی از محصولات تکنولوژیک تمدن غرب» معرفی می کند که نمی توان آن را جدا از «مجموعه کلی تمدن غرب» شناخت. از نگاه آوینی، «اصالت روش و ابزار» از خصوصیات ذاتی و ماهوی تمدن غرب است و علت تسلط غرب نیز همین است. «جهان غیر غرب» در ابتدا مسحور ابزار و روش ها می شود و از این طریق «غایات» آن ها را نیز می پذیرد.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط