بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. جامعه (15)
  4. حقوق (4-15)
  5. فلسفه حقوق: مبانی نظری تحول نظام حقوقی از حقوق سنتی تا حقوق مدرن
  • فلسفه حقوق: مبانی نظری تحول نظام حقوقی از حقوق سنتی تا حقوق مدرن

فلسفه حقوق: مبانی نظری تحول نظام حقوقی از حقوق سنتی تا حقوق مدرن

فقه و حقوق اسلامی - 59

ناشر : سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

نویسنده : مهدی شهابی

سال نشر : 1396

تعداد صفحات : 556

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 5557210003022
40,000 36,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

این کتاب که نتیجه تلاش علمی محقق ارجمند جناب آقای دکتر مهدی شهابی در حوزه فلسفه حقوق است که به بحث تحول نظام حقوقی، از حقوق سنتی تا حقوق مدرن می پردازد.

تحلیل مبانی نظری تحول نظام حقوقی، در چارچوب تحول پارادایمی، باید از لحاظ فنی، بر اساس تحولات حوزه ی مبنا مطالعه شود؛ تحولاتی که متأثر از جریان های فکری پیش گفته در حقوق سکولار و اسلامی است. موضوع این کتاب پرداختن به همین تحولات است. در حقوق غرب، از لحاظ ساختاری و نیز واقعیت تاریخی، می توان تحول پارادایمی نظام حقوقی را به گذار از حقوق سنتی به حقوق مدرن و گذار از حقوق مدرن به حقوق پست مدرن تعبیر کرد.

مطالعه ی مبنای نظری تحول نظام حقوقی در چارچوب تحول یا گذار از حقوق سنتی به حقوق مدرن به عنوان یک فرایند، در نگاه اول مطالعه ای تاریخی است و باید امروزه این تحول در چارچوب عبور از حقوق مدرن به حقوق پست مدرن بررسی و تحلیل شود. با این حال، واقعیت این است که از یک طرف، درک تحول اخیر (حرکت به سمت حقوق پست مدرن) بدون تحلیل و شناخت حقوق مدرن و چگونگی شکل گیری آن ممکن نیست و از طرف دیگر، بدون مطالعه ی حقوق سنتی نمی توان به برداشت درستی از حقوق مدرن دست یافت. وانگهی، از دید حقوق دانان غربی و با توجه به این تقسیم بندی، حقوق اسلامی یا نظام حقوقی اسلام، حقوقی سنتی به شمار می رود و نظام حقوقی ایران، حداقل در ماهیت و محتوا، نظامی سنتی قلمداد می شود. بنابراین، مطالعه ی گذار از حقوق سنتی به حقوق مدرن چندان هم تاریخی به نظر نمی رسد.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط