بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

تاریخ فلسفه - جلد اول: یونان و روم

ناشر سروش

نویسنده فردیک چارلز کاپلستون

مترجم سید جلال الدین مجتبوی

ویراستار اسماعیل سعادت

سال نشر : 1400

تعداد صفحات : 602

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 5573410003022
120,000 114,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

مجموعه تاریخ فلسفه اثر فردریک کاپلستون یکی از برجسته ترین آثار کلاسیک در زمینه تاریخ فلسفه است که در 9 جلد به نگارش درآمده است. این مجموعه یکی از معتبرترین و بزرگترین تاریخ فلسفه هاست که از حیث عمق و و مستند بودن و جامعیت جزو بهترین هاست. این دوره 9 جلدی که به همت عده ای از مترجمان زبده به فارسی ترجمه شده است، مجموعه ای را در دسترس خوانندگان فارسی زبان قرار می دهد که تا حد زیادی می تواند آنان را از متن های دیگر بی نیاز سازد، زیرا هدف نگارنده این بوده است که سیر تحول فلسفه را از آغاز تا اواخر قرن بیستم با زبانی ساده و روان برای خواننده تحصیل کرده معمولی بیان کند.

این مجموعه به همت عده ای از مترجمان زبده از جمله سیدجلال الدین مجتبوی، عبدالحسین آذرنگ، اسماعیل سعادت، داریوش آشوری، غلامرضا اعوانی، ابراهیم دادجو، بهاءالدین خرمشاهی و امیرجلال الدین اعلم به فارسی ترجمه شده است.

جلد اول از مجموعه تاریخ فلسفه با عنوان از یونان و روم، به شرح فلسفه های باستان مربوط می شود. این مجلد در 5 بخش کلی نوشته و تدوین شده است. عناوین این بخش ها به ترتیب عبارتند از:
فلسفه پیش از سقراط
دوره سقراطی
افلاطون
ارسطو
فلسفه بعد از ارسطویی

سرفصل های بخش نخست کتاب به این شرح است: «مهد فکر غربی: ایونیا»، «پیشگامان: نخستین فلاسفه ایونی»، «جمعیت فیثاغوریان»، «پیام هراکلیتس»، «واحد پارمنیدس و ملیسوس»، «دیالکتیک زنون»، «پیشرفت آنکساگوراس» و …

مهم ترین سرفصل های بخش دوم کتاب نیز از این قرار است: «سوفسطائیان»، «سقراط» و «حوزه های کوچک سقراطی».

همچنین «زندگی افلاطون»، «آثار افلاطون»، «نظریه معرفت»، «نظریه مُثُل»، «نظریه اخلاقی»، «نظریه هنر»، «فیزیک افلاطون» و «آکادمی قدیم» عناوین مهم ترین سرفصل های بخش سوم کتاب است.

کاپلستون در بخش چهارم کتاب نیز در هفت فصل به معرفی و شرح و بررسی منظومه فکری ارسطو پرداخته است. عناوین این فصول به ترتیب عبارتند از: «زندگی و آثار ارسطو»، «منطق ارسطو»، «مابعدالطبیعه ارسطو»، «فلسفه طبیعت و روان شناسی»، «علم اخلاق ارسطو»، «سیاست»، «زیبایی شناسی ارسطو» و «افلاطون و ارسطو».

در بخش انتهایی کتاب نیز مباحثی چون «مذهب رواقی قدیم»، «حوزه اپیکوری»، «شکاکان قدیم و آکادمی های متوسط و جدید»، «حوزه رواقی متوسط»، «حوزه رواقی متاخر»، «حوزه نوفیثاغوری»، «حوزه افلاطونی متوسط»، «فلسفه یهودی ــ یونانی»، «مذهب نو افلاطونی فلوطینی»، «دیگر حوزه های نو افلاطونی» و… طرح شده اند.

کاپلستون در مقدمه کتاب خود نیز به طرح مباحثی چون چرایی اهمیت مطالعه تاریخ فلسفه، ماهیت تاریخ فلسفه، چگونگی مطالعه تاریخ فلسفه و همینطور چیستی فلسفه باستان پرداخته است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما