فراخوانی فراخوانی ...

بررسی فقهی وقف پول

مولف : تقی ابراهیمی سالاری | سید محمد سیدحسینی | سید مهدی نریمانی زمان آبادی

ویراستار علمی : سید ابوالقاسم موسوی | عبدالحسین یدالهی

ویراستار : اصغر ارشاد سرابی

ناشر کتاب : بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی

سال نشر : 1394

تعداد صفحات : 200

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: 10003022
70,000 63,000 ریال
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

هدف از نگارش این کتاب، پژوهش درباره وقف پول و آثار اقتصادی آن در بهبود شرایط اشتغال و افزایش درآمد جوامع اسلامی است.
باوجود آنکه بحث وقف پول و کیفیت آن در فقه اسلامی مورد توجه بوده است، اما به سبب برخی دشواری ها، کشورهای اسلامی نتوانستند از ظرفیت بالقوه آن به طور کارآمد و مفید بهره مند شوند، از این رو نتایج این تحقیق که بر پایه روش استنادی- پیمایشی به انجام رسیده، می تواند ماخذ مناسبی برای دستیابی به سیاست اقتصادی مطلوب و مستقل بر مبنای فقه اسلامی و راهگشای پژوهش های حوزه و دانشگاه باشد.

کتاب «بررسی فقهی وقف پول»، تحقیقی مستند در مورد وقف پول و آثار اقتصادی بالقوه آن در جوامع اسلامی است. مولفان این اثر، نظر به سابقه وقف پول در فقه اسلامی با عنوان «وقف الدراهم و الدنانیر»، ضمن تمرکز بر دیدگاه فقیهان و مراجع تقلید، ادله مشروعیت وقف پول را بررسی کرده اند.
این مولفان همچنین، موانع وقف پول را با تاکید بر دیدگاه مراجع تقلید، تحلیل و بررسی کرده و سرانجام به جواز وقف پول بر اساس آموزه های اسلامی رسیده اند.

این اثر در 3 فصل، با عناوین «ادبیات موضوع، تعریف واژگان و مفاهیم اولیه»، «امکان سنجی وقف پول از منظر فقهی» و «راه های به کارگیری وقف پول و آثار اقتصادی ناشی از آن با تاکید بر فقر و اشتغال» تهیه و تنظیم شده است.

گزیده کتاب

در ایران سنت حسنه وقف، مبتنی بر ارزش های اسلامی است. بنابراین باید در چارچوب اصول مشخصی که برای آن تعریف شده است، انجام شود. اما به علت تعاریف محدود از آن امکان گسترش دایره آن و تجهیز بسیاری از دارایی های مالی در قالب آن ناممکن شده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
محصولات مرتبط