loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

تکنوپولی: تسلیم فرهنگ به تکنولوژی

شبیخون فرهنگی؛ ابزارها و میدان ها (1)

ناشر اطلاعات

نویسنده نیل پستمن

مترجم صادق طباطبایی

سال نشر : 1390

تعداد صفحات : 420

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 593 10003022
70,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

تکنوپولی که از ترکیب دو واژه «تکنولوژی» و «مونوپولی» ساخته شده است بیان کننده سلطه بلامنازع و حکومت تمام عیار «تکنولوژی بدون اخلاق» بر فرهنگ جوامع بشری است.
نویسنده در 10 فصل از این کتاب، شگردها و سازوکارها و رهیافتهای این فرهنگ زدایی و دین ستیزی را برشمرده و کوشیده است از زوایای گوناگون، جوانب تکنوپولی و انقیاد جامعه امریکا را – که وی آن را اولین قربانی تکنوپولی در جهان می شمارد – در برابر خدایی به نام تکنولوژی نشان دهد. تکنولوژی که قرار بود در خدمت انسان و برای سامان بخشیدن و تضمین زندگی بهتر و حل مشکلات معیشتی و اجتماعی و بهزیستی جامعه قرار گیرد، اینک دیو مخوف و بلایی مهلک شده است که کل بشریت و فرهنگ و تمدن انسانی را تهدید می کند. نویسنده در فصل یازدهم کتاب، راه حلهایی را به جوامعی که هنوز اسیر این دیو مستبد تاریخ کش نشده اند عرضه می دارد.
از آنجا که نویسنده به مناسبتی از ماجرای کتاب آیات شیطانی به گونه ای انتقادی یاد کرده است، لذا مترجم محترم در قالب فصلی جداگانه، این ماجرا را در چارچوب نظام تکنوپولی و شبیخون فرهنگی مورد بررسی و تحلیل قرار داده که به عنوان ضمیمه در انتهای این کتاب اضافه شده است.

... انسانهایی که در یک جامعه فن سالار زندگی می کردند، می دانستند که علم و صنعت ، بینشی به آنها اعطا نمی کند که به زندگی و حیات آنان جهت و هدف عطا کند و لذا به عقاید و آراء اجداد و گذشتگان خود پایبند باقی ماندند... این انسانها مانند مارک تواین بر این باور بودند که این ماشینها و ابزارهای صنعتی همچنان در استخدام بشر خواهند بود و هرگز به قدرت حاکم بدل نخواهند شد... ولی هرگز این طور نماند... با رشد تکنوکراسی ، تکنیک برابر با انسان شد... بدین ترتیب بود که دو جهانبینی در کنار یکدیگر و در عین حال رو در روی یکدیگر قرار گرفتند... قدرت در برابر حقیقت... تکنولوژی در برابر سنت و فرهنگ؛ آن هم در یک میدان پر هیجان، متشنج و نابرابر...با رشد تکنوکراسی و ظهور تکنوپولی (انحصار گرایی تکنولوژی ) یکی از این دو جهانبینی از صحنه حذف می گردد... امپراتوری تکنولوژی به حذف رقیب خود می پردازد. روشی را که برای از میدان به در کردن به کار می برد، آلدوس هاکسلی در کتاب خود به نام «دنیای قشنگ نو» توصیف می کند... این امپراتور رقیب خود را از مشروعیت ساقط نمی کند، به او انگ بی خردی و جنون نمی زند و حتی از شهرت او نمی کاهد، بلکه او را نامرئی ساخته و بی تاثیر می کند...
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
نظرات

علی جهدی

بسیار عالی

9 اردیبهشت 1394

شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
اخبار مرتبط
بازدیدهای اخیر شما