loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

فرهنگ ما؛ فرهنگی باز یا بسته؟!

ناشر شرکت چاپ و نشر بین الملل

نویسنده یوسف قرضاوی

مترجم داریوش سعادتی لیلان

سال نشر : 1390

تعداد صفحات : 167

موجودی تمام شده ؛ درصورت شارژ مجدد به من اطلاع بده notify_me

معرفی کتاب

این اثر تلاشی است در جهت بازشناسی عناصر فرهنگ اسلامی و تبیین نحوه تعامل آن با فرهنگ های دیگراست؛ از اساسی ترین مسا ئل فرهنگی امروز، نحوه تعامل یک فرهنگ با فرهنگ های دیگر است، جامعه بزگ انسانی، دارای فرهنگ های گوناگونی است که گسترش ارتباطات و سهیم شدن آنها در آینده مشترک جهانی، آنها را به سمت تعامل روز افزون سوق داده است.

کتاب فرهنگ ما، فرهنگی باز یا بسته، مختصر به سه سؤال مهم پاسخ می دهد، نخست؛ باز بودن فرهنگی قبل از شکل گیری و استحکام آن، دوم؛ باز بودنی که در دریافت و اقتباس از فرهنگ های دیگر سهل انگار باشد، سوم؛ باز بودنی که شیفته و مغلوب فرهنگ های دیگر باشد.
در بخش اول این کتاب با عنوان «فرهنگ ما، مفهوم و ویژگی های آن» به مفهوم فرهنگ، فرهنگ ما در میان فرهنگ های دیگر، ویژگی های فرهنگ ما و در بخش دوم «باز بودن در فرهنگ ما» به دلایل باز بودن در فرهنگ اسلامی، فرهنگی که از گفتگو استقبال می کند، فرهنگی که نوآوری و نو سازی را باور دارد و در بخش سوم «تعامل و باز بودن غیر مجاز» به تعامل و باز بودن پیش از رشد فرهنگی، باز بودنی که در دریافت از دیگران سهل انگار است، باز بودنی که شگفت زده و مرعوب فرهنگ ماست و در بخش آخر به نمونه هایی از میراث فرهنگی ما «ابوحامد غزالی و ابوالولید ابن رشد» می پردازد.

در این کتاب به چند ویژگی فرهنگ عربی اسلامی که آن را از دیگر فرهنگ ها متمایز می سازد اشاره می کند که به اختصار فقط نام می بریم: الهی بودن، اخلاقی بودن، انسانی بودن، جهانی بودن، تسامح، تنوع، اعتدال، تکامل، عزت نفس.

نویسنده اثر، ارتباط مسلمان با فرهنگ های مختلف را به مانند زنبور عسل می داند که ازپرتو وحی الهی میان شکوفه ها گردش می کند، راههایی که خدا برایش هموار کرده را طی می کند و از تمام میوه های نیکو استفاده می نماید غذای خود را مکیده و جزو بدن او می شود آنگاه آن غذا ها را به نوشیدنی رنگارنی تبدیل کرده که شفابخش آدمیان است.

یکی از مصادیق تعامل، تعاملی است که از سر فریفتگی نسبت به دیگر فرهنگ ها صورت می گیرد ،این امر دو بار در تاریخ فرهنگ ما رخ داده است، نخستین بار در مقابل فلسفه یونانی؛ و آن زمانی بود که مسلمانان با فرهنگ و فلسفه یونان آشنا شده و به ترجمه کتاب های آنان پرداختند، دومین بار در مقابل فرهنگ غربی؛ فرهنگ جدید غرب که در عصر معاصر امت ما را مورد تهاجم قرار داد.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما