loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

فرهنگ نامه سیره پیامبر اعظم (ص)

ناشر پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام

مشاور علمی حسن رضایی

زیر نظر رحمان فتاح زاده

سال نشر : 1395

تعداد صفحات : 690

هم اکنون غیرقابل سفارش!

معرفی کتاب

نویسندگان در مقدمه این کتاب، نخست به بیان اهمیت مطالعه تاریخ با توجه به آیات و روایات پرداخته ، مطالعه تاریخ را دارای نقش مهمی در اصلاح حیات فردی و اجتماعی انسان ها بیان دانسته اند.

همچنین، نگارندگان در ادامه به بیان اهمیت مطالعه تاریخ زندگانی حضرت محمد(ص) پرداخته، آورده اند:

مطالعه تاریخ زندگی رسول خدا(ص) را گنیجنه ای از معارف اسلامی و آموزه های دینی است که همواره دانشمندان و تاریخ نگاران به آن توجه داشته اند و صحنه های گوناگون اموزنده ای در آن یافت می شود.

در ادامه مقدمه، آَشنایی عموم افراد جامعه با مباحث تاریخی مهمترین هدف از تدوین و نگارش این فرهنگ نامه بیان شده و در این باره گفته شده است:

با هدف آشنایی عموم افراد جامعه با مباحث تاریخی، بخش تاریخ فرهنگ نامه گروه پژوهه، در مباحث مختلف تاریخی به شیوه نو، درصدد تدوین فرهنگ نامه جامع تاریخی بر آمد و با این هدف، زندگی و سیره آخرین فرستاده الهی در قالب جدید، با عنوان فرهنگ نامه سیره پیامبر اعطم، که دومین اثر تولیدی است، در اختیار علاقه مندان به مباحث تاریخی قرار می گیرد.

طرح و این اجرای این مجموعه در سال 1388 آغاز و بعد از مدخل یابی و بررسی و تنظیم آنها در سال 1389 این کار به طور رسمی آغاز شد و بعد از یک سال کار مستمر در سال 1390 به پایان رسید.

همچنین نویسندگان در مقدمه این کتاب؛ مختصر و مفید بودن مقالات و دوری از هرگونه تحلیل در گزارش های تاریخی، استفاده از قلمی شیوا و روان، داشتن 78 مدخل اصلی درباره سیره رسول خدا(ص)، اشاره به تمامی حوادث مرتبط با سیره پیامبر(ص) به صورت مستقل و غیر مستقل در مقالات، دسترسی آسان به موضوعات و مدخل های مرتبط با سیره پیامبر اکرم به ترتیب حروف الفبا و ذکر سیره پیامبر بر اساس منابع و مدرک دست اول تاربخی و معتبر را از ویژگی های ششگانه این کتاب برشمرده اند.

این فرهنگ نامه هفتاد و هشت مدخل دارد که برخی از آنها عبارت اند از: «آداب خوردن و آشامیدن»، « آداب هم نشینی»، «آراستگی و پیراستگی»، «آزادی»، «احترام به مقام زن در سیره نبوی»، «اصل مبارزه با مستکبران»، «اصل مساوات»، «اصل دوری از ترحم»، «اصلاح بین مردم»، «اصول اداره جامعه»، «اعزام مبلغ»، «اعمال و احکام اختصاصی پیامبر(ص)»، «انفاق»، «توجه به مستضعفان» و «اهل بیت و آل کساء».

سید علی اکبر حسینی ایمانی در مدخل «اعزام مبلغ»، به بررسی موضوع هایی همچون: «اهمیت تبلیغ در کلام پیامبر اکرم(ص)»، « جایگاه مبلّغ در نظر پیامبر اکرم(ص)»، « اعزام مبلّغ در سیره نبوی(ص)» و «اعلام جهانی دین اسلام» پرداخته است.

نویسنده در ابتدای این مدخل به معنای لغوی و اصطلاحی تبلیغ اشاره کرده، در ادامه زیر عنوان «اهمیت تبلیغ در کلام پیامبر اسلام(ص) چنین می آورد:

اسلام دین خیر و سعادت و دین تبلیغ به سوی خیر و نیکی است. هر مسلمانی موظف تبلیغ به خوبی است؛ از این رو؛ پیامبر اسلام از همان ابتدای ظهور اسلام، به تلبیع به طور خاص توجه داشت.

رسول خدا(ص) هر گاه دسته ای را به اطراف گسیل می داشت، به آنان فرمود: «با مردم الفت بگیرید و به آنان فرصت دهید تا آنان را به اسلام فرا نخوانده اند، بر آنان هجوم نبرید. به درستی که اگر خانواده ای روستانشین یا چادرنشین در دورترین نقطه زمین را مسلمان پیش من بیاورید، برایم دوست داشتنی تر و محبوب تر از آن است که مردانشان را بکشید و زنانشان را نزد من آورید.» ایشان آن هنگام که علی(ع) را به یمن می فرستاد، به وی فرمود: «ای علی(ع)، اگر خداوند به دستان تو انسانی را هدایت کند؛ برای تو از آنچه خورشید بر ان تابیده و غروب کرده، بهتر است.»

در ادامه، نویسنده با اشاره به جایگاه و مقام مبلّغ در اسلام به بررسی سخنان و رهنمودهای پیامبر اعظم(ص) در این زمینه پرداخته، می نویسد:

مبلغ در اسلام مقامی رفیعی دارد، پیامبر (ص) علاوه بر تشویق مسلمانان به تبلیغ در ضمن سخنانی به درجات مبلغان پرداخته است...

رسول خدا(ص) فرمود:«هر کسی حدیثی را به امتم برساند که با آن سنتی را بر پا دارد و یا بدعتی در هم شکند، بهشت از آن او خواهد بود.»

ایشان اجر مبلغان را هم ردیف انجام دهنده آن عمل برشمرده، فرموده اند: «دعوت کننده ای نیست که به هدایت دعوت کند؛ مگر آنکه همسان با پاداش آنکه از او پیروی می کند، پاداش خواهد داشت؛ بی آنکه چیزی از پاداش پیروی کنندگان کاسته شود.»

آن حضرت بهترین امت خود را کسی معرفی کرده است که مردم را به سوی خداوند متعال می خواند و بندگان خدا را با او دوست می سازد.

همچنین، «رفتار با دشمنان»، «سرزنش تجسس، عیب جویی و بدگمانی»، «رد غصب، استهزاء و حسد»، «سرزنش غیبت و تهمت»، «رد تفاخر و آزار دیگران»، «سرزنش دروغ»، «برنامه ریزی اقتصادی»، «بهداشت در سیره و کلام نبوی»، «بیعت و وفاداری سیاسی»، «رهیز از تبعیض»، «پوشاک پیامبر(ص)»، «تبلیغ خصوصی»، «تربیت کودک»، «ترغیب به کشاورزی»، «تشویق به علم آموزی» از دیگر مدخل های این فرهنگ نامه هستند.

از مهمترین مدخل ها این فرهنگ نامه مدخل «تربیت کودک» است که گردآورندگان در این بخش، به بررسی موضوع هایی همچون:«تربیت کودک از نظر پیامبر اکرم»، «پیش از تولد»، «غذای حلال»، «رعایت آداب زناشویی»، «مراقبت های ایام بارداری»، «اهمیت تغذیه در تربیت کودک»و «مراحل تربیت شخصیت کودک» پرداخته اند.

همچنین، «مراحل تربیت کودک پس ازتولد»، «سیره نبوی در تکریم و محبت به کودکان»، «تکریم حسنین(ع)»، «بوسیدن فرزند»، «هدیه دادن به فرزندان»، «رعایت عدالت بین فرزندان»، «کاربرد خشونت در تربیت کودک» ، «وفای به عهد»، «تربیت جنسی»، «تدابیر لازم برای عفت جنسی»، «توجه به بازی و سرگرمی» و «آموزش فرایض دینی» از دیگر مواردی است که نویسندگان آنها را در این بخش واکاوی کرده اند.

با توجه به اینکه در منابع اسلامی؛ رهنمودهای گسترده ای از پیامبر اگرم(ص) درباره اصول و مبانی تربیت کودک در ابعا د مختلف جسمانی و روحانی بیان شده است، از این روی، نویسندگان در مدخل «تربیت کودک» به برخی روایات و سیره پیامبر در این زمینه نیز اشاره کرده و در صفحه 28 زیر عنوان «تربیت جنسی» چنین نوشته اند: غریزه جنسی کودک از 6 یا 7 سالگی بیدار می شود؛ از این رو؛ برای جلوگیری از انحرافات احتمالی و تربیت صحیح جنسی باید پیشگیریهایی در نظر گرفت. از ویژگی های دیدگاه اسلام این است که علاوه بر سلامت جنسی به عفت جنسی نیز می اندیشد و تدابیری برای آن پیشنهاد می دهد.

مؤلفان در ادامه، «پنهان بودن روابط زناشویی والدین»، «پوشاندن عورت کودکان»، «نامحرم و نبویسدن کودک دختر» و »جداسازی بستر کودکان» را چهار تدبیر لازم و اساسی برای عفت و تربیت جنسی کودکان دانسته اند.

از مدخل های دیگر این فرهنگنامه می توان به «تفکر و تدبر»، «تقسیم غنائم»، «تواضع»،«توکل»، «جایگاه بخشش و گذشت»، «جایگاه جوانان»، «جایگاه همسایه»، «جدل و ستیزه جویی»، «حقوق اقلیت ها»، «حقوق والدین بر فرزندان»، «خوار شمردن و سرزنش دیگران»، «رعایت اهلیت ها در مدیریت»، «زهد»، «ساختار سیاسی نبوی» و «ساده زیستی» اشاره کرد.

همچنین «سازش نکردن با غیر حق»، «سنت وقف»، «سیره نظامی»، «شاخص های هویت اسلامی در جامعه»، «.شجاعت»، «شمایل نبوی(ص)»، «مشورت با دیگران»، «صبر و شکیبایی»، «صله ارحام»، «عبادات»، «رعایت عدالت»، «پرهیز از تکلف در سیره نبوی»، «قانون گرایی»، «قرض الحسنه»، «قضاوت»، «قناعت»، «کسب و کار»، «استفاده صحیح از وسیله»، «مبنای مشروعیت نظام سیاسی پیامبر اکرم(ص)»، «مراحل تبلیغی پیامبر(ص)»، «واگذاری مسئولیت و مسئولیت خواهی»، «مصیبت و بیماری»، «مواسات»، «میانه روی و اعتدال»، «میهمان و میهمانی»، «نشست و برخاست و خوابیدن پیامبر»، «نظم و انظباط»، «نفی رهبانیت»، «نقش رحمت و محبت در اداره امور»، «وسایل و ابزار شخصی پیامبر» و «وفای به پیمان» و «همسرداری» از دیگر عنوان های مدخل های این فرهنگ نامه هستند.

ضمنا نویسندگان برای تدوین این فرهنگامه از 337 منبع روایی و تاریخی بهره برده اند که «پژوهش و تحقیقی نو در سیره نبی اعظم(ص)»، «کتاب السیر و المغازی»، «الکامل فی التاریخ»، «التاریخ الکبیر»، «معرفة السنن»، «تهذیب الاحکام»، «سنن النبی»، «اقتصاد در صدر اسلام» و «امامت و رهبری» از مهم ترین این منابع است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما