loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

ناخوشایندی های فرهنگ (تمدن و ناخرسندی های آن)

همراه با پیوستی از هربرت مارکوزه

ناشر گام نو

نویسنده زیگموند فروید

مترجم امید مهرگان

سال نشر : 1389

تعداد صفحات : 144

هم اکنون غیرقابل سفارش!

معرفی کتاب

این نوشتار از فروید ـ که در حکم فلسفه اجتماعی اوست ـ بر پایه دستاوردهای او در روان کاوی و مطالعه حیات جنسی بشر تدوین گردیده است. فروید در این رساله می کوشد روایتی از چگونگی تکوین فرهنگ تمدن به دست دهد. روایت فروید ناظر است به ساز و کار سرکوب گرانه ای که در بطن فرآیند رشد فرهنگ، دست اندر کار سرکوفتن و واپس راندن غرایز بشر است.

در نظر فروید، تاریخ انسان، تاریخ سرکوب اوست. وی با جست و جو در صور اصلی تجلی فرهنگ، یعنی دین و اخلاق و تا اندازه ای هنر، بر آن است شیوه ها و اشکال بروز این ماهیت سرکوب گرانه را پیدا کند.

در انتهای کتاب نوشته ای از "هربرت مارکوزه " در نقد "ناخوشایندی های فرهنگ "آورده شده است.

در این نوشته می خوانیم : "آن مفهومی از انسان که در خلال نظریه فرویدی تکوین یافته است، رد ناپذیرترین اتهام به تمدن غرب است ـ و در عین حال تزلزل ناپذیرترین دفاع از این تمدن. به زعم فروید، تاریخ انسان تاریخ سرکوب اوست. فرهنگ نه تنها وجود جامعگی، بلکه همچنین وجود زیست شناختی او را، نه تنها بخش هایی از هستی انسانی او، بلکه کل ساختار غرایز او را طرف محدودیت و اجبار قرار می دهد. لیکن محدود ساختن و اجباری از این دست، همانا پیش شرط رشد و پیشرفت است. چنانچه غرایز اساسی بشر، در تعقیب اهداف طبیعی خود آزاد گذاشته شوند، لاجرم با هر گونه پیوستگی و نگهداشت پایدار، ناسازگار خواهند بود ."
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما