بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. منطق، فلسفه و عرفان (7)
  4. فلسفه (2-7)
  5. الحکمة الاشراقیة (المجموعة الکاملة لمصنفات شهاب الدبن یحیی السهروردی) - المجلد الرابع: کتاب المقاومات و کتاب اللمحات فی الحقائق
  • الحکمة الاشراقیة (المجموعة الکاملة لمصنفات شهاب الدبن یحیی السهروردی) - المجلد الرابع: کتاب المقاومات و کتاب اللمحات فی الحقائق

الحکمة الاشراقیة (المجموعة الکاملة لمصنفات شهاب الدبن یحیی السهروردی) - المجلد الرابع: کتاب المقاومات و کتاب اللمحات فی الحقائق

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 6091710003022
هم اکنون غیرقابل سفارش!

معرفی کتاب

شیخ شهاب الدین یحیی سهروردی مشهور به شیخ اشراق و شیخ شهید یا مقتول مؤسس و بزرگ حکمت اشراقی دوران اسلامی است. وی آثار متعددی با عنوان میراث علمی از خود به یادگار گذاشته و خوشبختانه در سال های اخیر تقریباً قسمت اعظم آنها با تحقیق علمی منتشر شده است.

سهروردی بنا بر آنچه از مقدمۀ حکمة الاشراق بر می آید این کتاب را بزرگ شمرده و در بیشتر آثار فلسفی خویش از آن یاد کرده است. وی در مقدمۀ بخش الهیات این کتاب گفته است که در آن فقط به ذکر دیدگاه های مشهور توجه نکرده، بلکه آنها را منقح کرده و لب قواعد مغلم اول را آورده است؛ در پایان آن نیز با صراحت گفته که با فهم این کتاب، در این فن به کتاب دیگری نیست.

سهروردی در این کتاب از ابن سینا به «افضل المتأخرین» و «الشیخ المبرز» تعبیر کرده است، بسیار تحت تأثیر الإشارات و التنبیهات اوست و این تبعیت چنان روشن است که نیازی به ذکر نمونه در این مقدمه نیست؛ مثل همان کتاب دربردارندۀ مطالب مهم علوم سه گانۀ منطق، طبیعیات و الهیات است و در منطق شیوۀ دوبخشی آن را پذیرفته است.

جلد چهارم مجموعه ی «الحکمة الاشراقیة» دو کتاب از کتاب های تعلیمی سهروردی، یعنی «کتاب المقاومات» و «کتاب ال لمحات فی الحقائق» را شامل می شود. کتاب المقاومات در سه بخش «منطف، طبیعیات و الاهیات» فراهم آمده که مطالب این سه بخش همانند سایر آثار سهروردی در باب های سامانمند و مرتب تدوین نشده است.

کتاب «اللمحات فی الحقائق» نیز مانند بقیه آثار تعلیمی شیخ اشراق دربردارنده سه علم «منطق، طبیعیات و الاهیات» است. در واقع این کتاب خلاصه کتاب التلویحیات اللوحیه و العرشیه است. البته با این تفاوت که متن و عبارات شیخ در کتاب التلویحیات پخته تر و فخیم تر و در این کتاب خلاصه تر و تا حدودی پیچیده تر است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط