ناموجود
این کالا فعلا موجود نیست اما می‌توانید زنگوله را بزنید تا به محض موجود شدن، به شما خبر دهیم.
موجود شد باخبرم کن

کالبدشکافی فیلم: درآمدی به روش های کیفی تحلیل فیلم

دسته بندی: سینما و تئاتر،موسیقی،رادیو و تلویزیون

ناشر: سوره مهر

نویسنده: آرین طاهری

شاعر:

ویراستار:

تصویرگر:

با همکاری:

سال نشر: 1396

تعداد صفحات: 220

3
فروش پیامکی این محصول
معرفی کتاب
مشخصات
نظرات کاربران
بریده های انتخابی شما

معرفی کتاب

این کتاب در دو بخش تنظیم شده است. در بخش نخست، کلیّات نظری مربوط به مبحث «تحلیل متن» در مطالعات ارتباطی و سینمایی طرح شده است و در بخش دوم به معرّفی چهار رویکرد روش شناختی به تحلیل فیلم پرداخته شده است.

در بخش دوم این کتاب، هر کدام از روش های معرّفی شده، به صورت مصداقی در تحلیل یک فیلم مستند از سینمای ایران به کار گرفته شده است.
چهار روش «تحلیل روایت ساختارگرا»، «تحلیل بلاغی دراماتیسم»، «تحلیل نشانه شناسی» و «تحلیل زیباشناسی کاربردی» تنها روش های کیفی برای تحلیل متون فیلمی نیستند. بلکه به باور نگارنده در زمره پایه ای ترین، اصیل ترین و کاربردی ترین شیوه های تحلیل متن هستند که متأسفانه بعضی از آنها هنوز در مطالعات سینمایی و تحلیل متون رسانه ای کشور ما شناخته شده نیستند و به کار گرفته نشده اند.

همچنین فیلم های «من نگهدار جمالی وسترن می سازم»، «این یک درخت است! نیست؟!»، «آخرین روزهای زمستان» و «پیش» از این جهت به عنوان موردهای مطالعاتی انتخاب شده اند که بنا به ویژگی های ساختاری و درونمایه ای می توانستند به خوبی مفاهیم نظری هر کدام از روش های تحلیل متنی که قصد معرفی ابعاد نظری و شیوه های کاربست عملی آن را داشتیم عیان سازند.
گرچه فیلم های انتخاب شده ضرورتاً شاخص ترین نمونه های سینمای ایران نیستند ولی مطالعه هر کدام از این فیلم ها، برای معرّفی هر روشی که به کار رفته است، یکی از تبیین کننده ترین نمونه های ممکن برای توضیح پیچیدگی ها و ظرایف مفهومی و عملیاتی آن روش محسوب می شوند.

اطلاعات کتاب

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

برای ثبت بریده ای از کتاب لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام