loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

پول

ناشر فرهنگ نشر نو

نویسنده اریک لونرگن

مترجم احد علیقلیان

سال نشر : 1396

تعداد صفحات : 192

هم اکنون غیرقابل سفارش!

معرفی کتاب

نویسنده این کتاب معتقد است در متون درسی اقتصادی از توضیحات قانع کننده درباره رکود و هراس اثری نیست. اساسا در علم اقتصاد چنین فرض می شود که مردم عقاید خود را براساس ارزیابی عینی از واقعیت ها شکل می دهند: فرض بر این است که خود فرایند مبادله یا تعامل اجتماعی بر ما تاثیر نمی گذارد. اما تجربه اریک لونرگن در زمینه روان شناسی انسان با این فرض فرق دارد و او عقل را موهبتی می داند که ما از آن برخورداریم و توان روشنی بخشی دارد، اما غالبا از آن غافلیم و به زحمت آن را به کار می بریم.

علم اقتصاد توصیف محدودی از کارکردهای پول به دست می دهد: گنجینه ثروت، واحد محاسبه و واسطه مبادله. عبارت «واسطه مبادله» این مساله را که که چرا اساسا به پول اهمیت می دهیم به طرز عجیبی دست کم می گیرد. ما برای رفع نیازهای مان و تامین زندگی خود و خانواده مان مبادله می کنیم. برای همین است که بیشتر مردم دنیا فکرشان متوجه پول است. این همان کارکرد اصلی پول است که ارسطو آن را ضروری می نامد. این کارکرد غرض اصلی پول را توضیح می دهد اما کار دیگری نمی کند.

کتاب «پول» ۵ فصل اصلی دارد که عبارت اند از: وابستگی متقابل ۱، زمان و پول، اندازه گیری، افسون پول، وابستگی متقابل۲.

وابستگی متقابل شاید مهم ترین ویژگی پول باشد. پول بی ارزش است مگر آن که دیگران آن را به رسمیت بشناسند و بپذیرند. پول یک قرارداد اجتماعی است، شاید مهم ترین قرارداد اجتماعی خاص جوامع امروزی. تقسیم کار و نظام های مالی و تجارت همگی به پول وابسته است. این ها با تاثیرات خود بر بهره وری مان، ما را از کمبودها می رهانند. در سرتاسر تحول سازمان اجتماعی، از قبایل خانواده محور شکارچی - گردآورنده غذا تا دموکراسی های بازار امروزی، مراقبت از دیگران نیازمند مازاد منابع بوده است: نوعی پس انداز.

از جمله سوالاتی که این کتاب در پی پاسخ آن هاست می توان به این نکته اشاره کرد که پول و بانکداری و اسناد مالی چگونه ممکن است ثَبات اجتماعی را به خطر بیندازد؟ پول به رغم نقش محوری اش در زندگی و جوامع، بسیار اندک شناخته شده است. بسیاری از نگرش ها و باورهای ما درباره وام و پس انداز و بازارهای مالی وضعی چندان بهتر از پیش داوری ها یا ارزش داوری های آشفته که به دلایلی صدها سال دوام آورده اند، ندارد.

در کشورهای توسعه یافته این خدمات را دولت فراهم می کند. اگر نان آور خانواده بیمار شود، فرزندان می توانند نیروی کار را تامین کنند؛ خانواده ها مستمری تامین می کنند و سالمندان را تیمار می کنند. میزان زاد و ولد بیشتر تا زمانی که والدین بتوانند سلامت فرزندان را تامین کنند نقشی موثر دارد.

اما چرا میزان زاد و ولد بعضی کشورهای ثروتمند بیش از کشورهای دیگر است؟ نرخ زاد و ولد ژاپن و ایتالیا بسیار کمتر از ایرلند و ایالات متحده است. این شاید به خطرپذیری مربوط شود؛ یا شاید به نهادهای اجتماعی مختلف مانند مراقبت از کودکان؛ شاید هم عوامل فرهنگی دخیل باشد، مانند نحوه نگرش به زنان. آیا چنان که نسل قدیم در ایتالیا معمولا آن را توصیف می کند، این نوعی خودخواهی یا مادی گرایی است؟ اگر چنین باشد، به عنوان راهبرد به طور کلی محکوم به شکست است. همه ثروت دنیا هم با این واقعیت که کسی هست که در پیری از ما مراقبت کند برابری نمی کند: اگر فرزندان خودمان نه، باری فرزندان دیگران.

باور این نکته برایم دشوار است که کشورهایی با میزان زاد و ولد کمتر خودخواه تر، فداکارتر، عاقل تر، عافیت جوتر، یا پخته ترند. بسیاری از مردم به این دلیل بچه دار می شوند که کودکی خودشان رضایت بخش بوده، یا برعکس به این دلیل که می خواهند ثابت کنند که از پدر و مادر خودشان بهترند. بی شک بعضی ها از سر خودبزرگ بینی یا برای کسب منزلت بچه دار می شوند. همه این ها تحت تاثیر همتایان خود هستند. پس آیا پول بر میزان زاد و ولد تاثیر می گذارد؟ شاید. اما بعضی چیزها ورای دسترس پول است. و اما ژاپن، شاید بیدار شویم و ببینیم که، مانند بیشتر خواب های بد، اصلا آینده ما نیست.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما