loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

تاریخ پهلوی 6: تیمور تاش و بازی قدرت

3 (1)

ناشر موسسه فرهنگی مدرسه برهان (انتشارات مدرسه)

گردآورنده کتاب عبدالله متولی

سال نشر : 1386

تعداد صفحات : 112

چاپ تمام شده ؛ درصورت چاپ مجدد به من اطلاع بده notify me

این کتاب یکی از کتاب های مجموعه تاریخ پهلوی است.تاریخ پهلوی سلسله کتاب هایی است که نسل جوان کشور را با کارنامه ی برخی چهره ها و بخشی از جریان ها و رویدادهای آن دوره آشنا می کند و چگونگی پیدایی و شکل گیری و زوال پهلوی ها را برای آنان ترسیم می کند. جوانان ما ، با مطالعه این کتاب ها به پاره ای از دلایل خیزش فراگیر مردم علیه رژیم سلطنتی پی می برند و برخی از زمینه های وقوع انقلاب اسلامی را درمی یابند.
این کتاب در 4 بخش با عناوین "رفتارهای سیاسی"، "تیمورتاش و بیگانگان"، "تیمورتاش و مفاسد" و "تیمورتاش در سراشیب سقوط" تنظیم شده و دربرگیرنده چکیده ای از خاطره ها و دیدگاه های افراد مختلف درباره تیمورتاش است.

عبدالحسین تیمورتاش در دوران نخست وزیری رضاخان، برای تغییر سلطنت قاجار به پهلوی بسیار تلاش کرد و در نهایت، با جلب اعتماد تعداد زیادی از نمایندگان مجلس وقت، این طرح را به تصویب رساند.

عبدالحسین تیمورتاش متولد سال 1258 هجری شمسی است. او پس از تحصیل در رشته امور نظامی، به عنوان مترجم در وزارت امورخارجه مشغول به کار شد. تیمورتاش، به مدت 2 ماه نماینده مردم قوچان در مجلس شواری ملی بود و پس از کودتای 1299، در کابینه مشیرالدوله، وزیر دادگستری شد.

وی در دوران نخست وزیری رضاخان، وزیر فوایدعامه بود و تلاش خود را برای تغییر سلطنت قاجار به پهلوی آغاز کرد. در نهایت، با جلب اعتماد تعداد زیادی از نمایندگان دوره پنجم مجلس، این طرح را به تصویب رساند.

عبدالحسین تیمورتاش در کنار رضا خان، خود را یکه تاز عرصه های داخلی و خارجی می دانست و به همین دلیل، پهلوی اول در سال 1311 به زندگی وی خاتمه داد.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
اخبار مرتبط
بازدیدهای اخیر شما