فراخوانی فراخوانی ...

عتبات عالیات در روابط ایران و عثمانی قرن نوزدهم (با تأکید بر عصر عبدالحمید دوم)

مولف : رسول عربخانی

ویراستار : سعیدرضا علی عسگری

ناشر کتاب : بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی | پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

سال نشر : 1393

تعداد صفحات : 359

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: 10003022
126,000 113,400 ریال
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

سرزمین عتبات عالیات در عراق همواره از قرن شانزدهم تا زمان فروپاشی امپراتوری عثمانی به عنوان یکی از نقاط اتصال جامعه ایران و عثمانی و عنصری تأثیرگذار در مناسبات سیاسی دولت های مزبور به شمار می آمد. وجود مقدس ترین آرامگاه های شیعیان در عتبات عالیات موجب می شد نگاه مردم و دولت ایران به این بخش از امپراتوری عثمانی بیش از سایر مناطق معطوف باشد.

سالانه تعداد بی شماری زائر ایرانی برای زیارت راهی این اماکن مقدس می شدند که این خود منشأ پیامدهای فراوان اجتماعی، اقتصادی و سیاسی برای هر دو جامعه ایران و عثمانی بود. از سوی دیگر، موقعیت جغرافیایی این سرزمین، به عنوان کانون اصلی اقلیت شیعه در امپراتوری حنفی مذهب عثمانی، همجواری با ایران به عنوان مقتدرترین دولت شیعی، دوری از مرکز امپراتوری، حضور رهبران شیعه مذهب ایرانی، فعالیت های مذهبی شیعیان، خودسری و سیاست بازی های پاشاهان بغداد که چندان هم فرمانبری از استانبول نداشتند، چالش هایی را در روابط میان دو دولت در سراسر قرن نوزدهم پدید آورد.

کتاب حاضر به بررسی موضوع عتبات عالیات در روابط ایران و عثمانی قرن نوزدهم می پردازد.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
محصولات مرتبط