بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. دانشگاه (26)
  4. کتاب های کمک درسی (3-26)
  5. احکام حریم خصوصی (براساس منابع اسلامی)
  • احکام حریم خصوصی (براساس منابع اسلامی)

احکام حریم خصوصی (براساس منابع اسلامی)

ناشر : پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

نویسنده : محمد سروش

سال نشر : 1394

تعداد صفحات : 231

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 6240610003022
هم اکنون غیرقابل سفارش!

معرفی کتاب

در فرهنگ غرب که اصولی مانند اصالت فرد و خود مختاری بشر ـ با تفسیر خاصّی از آن ـ مقبول افتاده است، حریم خصوصی یک اصل حقوقی با پایه های استوار فلسفی تلقی می شود. ولی آیا اسلام که به این اصول و مبانی نگاه دیگری دارد می تواند حقوق شهروندان برای برخورداری از حریم خصوصی را تأیید کند و حوزه ای از زندگی شخص را خارج از قلمرو دخالت دولت و شهروندان بداند؟

در فقه اسلامی، احکام فراوانی وجود دارد که به حریم خصوصی و قلمرو آن مربوط می شود، در تحلیل این احکام، ابتدا باید اصول و مبانی آن را شناخت. متأسفانه نه تنها در این موضوع، بلکه در موضوعات فقهی فراوانی خلأ تحلیل مبانی و استنتاج احکام بر اساس آن وجود دارد. البته بررسی مبانی حریم خصوصی، بدون در نظر گرفتن قلمرو اختیارات دولت اسلامی، به سرانجام نمی رسد و نظریه ای که مراقبت از اجرای احکام شرعی در زندگی شهروندان را بر عهده دولت می داند، قهراً گستره ی حریم خصوصی را به حداقل کاهش می دهد، چه این که «امر به معروف و نهی از منکر» از جمله مسائلی است که در این گستره کاملاً مؤثر است و برای ارائه تصویر روشنی از حریم خصوصی بر اساس فقه اسلامی، به ناچار باید مرزبندی دقیقی در این باره انجام شود.در اثر حاضر نیز هدف اساسی آن است که احکام فقهی مرتبط با حریم خصوصی تحلیل شوند و معلوم شود شریعت اسلامی درباره ی این موضوع چه نظری دارد.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط