بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. دانشگاه (26)
  4. کتاب های کمک درسی (3-26)
  5. مبانی عدالت اجتماعی در اسلام

مبانی عدالت اجتماعی در اسلام

ناشر : پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

سال نشر : 1394

تعداد صفحات : 207

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 6246810003022
7,200 6,840 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

عدالت اجتماعی در اندیشه اسلامی، اگرچه از مهم ترین ارکان نظام اسلامی، به خصوص در حوزه اقتصاد است؛ اما به موازات اهمیت یافتن مفاهیمی مانند: کارآیی، رشد و آزادی اقتصاد ممکن است مورد عنایت کمتری قرار گیرد. تردیدی نیست که برخی تفاوت ها در نظریه های عدالت ریشه در تمایز مبانی دارد. بررسی تفاوت این مبانی به مثابه مرحله ای سرنوشت ساز در پردازش نظام اقتصادی اسلامی مورد توجه این کتاب است.

این تحقیق آیات، روایات و عقل را به عنوان منابع معرفت عدالت معرفی می کند و با پذیرش این مبنا که عدالت مبنای تکوین و تشریع است، آن را امری واقعی، غیرقراردادی ـ توافقی ـ و قابل درک توسط عقل می داند و معتقد است به جای خلق و تولید اعتباری عدالت باید در جستجوی کشف و فهم آن از آیات و روایات و درک عقلی بود. همچنین با اعتقاد به هویت جمعی برای جامعه به موازات اصالت افراد، اصالت قائل شده و افزون بر لحاظ حقوق افراد، برای جامعه نیز حقی قائل بود. در این صورت در تنظیم عادلانه مناسبات اجتماعی علاوه بر اصول ناظر بر حقوق افراد، قواعدی نظیر توازن که ضامن حق جمعی است را محترم می شمرد.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط