فراخوانی فراخوانی ...

مبانی عدالت اجتماعی در اسلام

47 بازدید

مولف : علیرضا لشکری

ویراستار : سعیدرضا علی عسگری

ناشر کتاب : پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

مولف : علیرضا لشکری

ویراستار : سعیدرضا علی عسگری

ناشر کتاب : پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

وزن(گرم) : 336

شابک : 978-600-298-091-5

نوع جلد : جلد نرم

قطع : وزیری (23*16/5)

سال نشر : 1394

شمارگان : 1000

چاپ جاری : 1

تعداد صفحات : 207

تاریخ ثبت : دوشنبه 9 بهمن 1396

تاریخ ویرایش : پنج‌شنبه 28 تیر 1397

کد : 62468

72,000 ریال
افزودن به سبد خرید
معرفی کتاب
عدالت اجتماعی در اندیشه اسلامی، اگرچه از مهم ترین ارکان نظام اسلامی، به خصوص در حوزه اقتصاد است؛ اما به موازات اهمیت یافتن مفاهیمی مانند: کارآیی، رشد و آزادی اقتصاد ممکن است مورد عنایت کمتری قرار گیرد. تردیدی نیست که برخی تفاوت ها در نظریه های عدالت ریشه در تمایز مبانی دارد. بررسی تفاوت این مبانی به مثابه مرحله ای سرنوشت ساز در پردازش نظام اقتصادی اسلامی مورد توجه این کتاب است.

این تحقیق آیات، روایات و عقل را به عنوان منابع معرفت عدالت معرفی می کند و با پذیرش این مبنا که عدالت مبنای تکوین و تشریع است، آن را امری واقعی، غیرقراردادی ـ توافقی ـ و قابل درک توسط عقل می داند و معتقد است به جای خلق و تولید اعتباری عدالت باید در جستجوی کشف و فهم آن از آیات و روایات و درک عقلی بود. همچنین با اعتقاد به هویت جمعی برای جامعه به موازات اصالت افراد، اصالت قائل شده و افزون بر لحاظ حقوق افراد، برای جامعه نیز حقی قائل بود. در این صورت در تنظیم عادلانه مناسبات اجتماعی علاوه بر اصول ناظر بر حقوق افراد، قواعدی نظیر توازن که ضامن حق جمعی است را محترم می شمرد.
شخصیت های مرتبط

نظر دهی
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر