loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

کیش پارسایان

دروس استاد آیت الله مجتبی تهرانی

5 (1)

ناشر سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

نویسنده مجتبی تهرانی

تحقیق و تنظیم کتاب علی اکبر رشاد

سال نشر : 1387

تعداد صفحات : 208

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 628 10003022
135,000 121,500 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

مرحوم آیت الله مجتبی تهرانی از جمله بزرگانی بودند که ارتباط نزدیکی با عموم مردم و به ویژه جوانان داشته اند. این مطلب در کنار درجه بالای علمی که حاصل سال ها خوشه چینی از دریای معرفت بزرگانی چون امام خمینی (ره)، علامه طباطبایی، آیت الله بروجردی و... است باعث شده تا آثار ایشان در عین عمق و دقت علمی از زبانی ساده و قابل فهم برای عموم برخوردار باشد.
این کتاب که به عنوان مدخلی برای ورود به بحث های اخلاقی محسوب می شود، برگرفته شده از برخی از سلسله مباحث اخلاقی و معرفتی حاج آقا مجتبی است. آمیزه ای از اخلاق نبوی و عرفان علوی که با آیات و روایات آمیخته شده و به براهین عقلی نیز مزین شده و از جویبار لسان ایشان در کام تشنه طالبان سلوک الی الله ریخته می شود.
مباحث کتاب مشتمل بر سه بخش است با این عناوین: 1- ایمان، 2- صفات مؤمنان 3- پیام پارسایی

کتاب کیش پارسایان، نوشته مجتبی تهرانی است و در انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شده است. در بخش نخست مهمترین مسائل ایمان همچون: ماهیت، مراتب، عوامل کاهش و افزایش و آثار فردی و اجتماعی ایمان بررسی شده است. در بخش دوم، صفات و حالات مؤمنان به استناد آیات و روایات بررسی و طبقه بندی شده. در نهایت در بخش سوم هم به شرح و تفسیر خطبه همّام اختصاص یافته است که در حقیقت شرحی است بر بیان امیرالمؤمنین علیه السلام در توصیف ویژگی های متقین.

قطع ایمان بر اثر گناه قطعی است، اما وصل دوباره ایمان مسلم نیست. چه بسا انسان عاصی موفق به توبه نشود و آیا کسی می تواند مطمئن باشد که پس از توبه به حالت قبلی اش باز می گردد؟! در گذشته، عمل را لازمه ایمان دانستم. گفتم که نمی شود عسل باشد و شیرینی نداشته باشد. در اینجا هم می گوییم. آیا می توان تصور کرد گناه باشد و ظلمت که لازمه آن است نباشد و در عین حال نورانیت درونی هم وجود داشته باشد؟! محال است. (به فرض قطع نشدن ایمان هم) باید بگوییم مرتبه ایمان در گناهکار نزول پیدا می کند.

.
از علی علیه السلام پرسیدند، چه چیز موجب ثبات ایمان است؟ فرمود: ورع. پرسیدند: چه چیز باعث زوال آن است؟ فرمودند: طمع... این روایت، اشاره به معنای دقیقی دارد. تثبیت ایمان زمانی میسر است که بعد از پرهیز از حرام، از شبهات هم پرهیز شود یعنی ورع، و زوال آن به این است که نه تنها از شبهات که از حرام نیز پرهیز نشود یعنی طمع.
طمع، هواهای نفسانی را لباس تحقق می دهد و هیچ حد و مرزی هم نمی شناسد. انسان طمع کار، به حرام و شبهه، لباس شرعی می پوشاند... یکباره می بینیم با مسلمانی روبرو هستیم که در عمل، لاابالی گری گریبانش را گرفته است. آنچه می خواهد انجام می دهد و برای کارهایش توجیه شرعی هم می تراشد.

.
مهمترین اثر اجتماعی ایمان، تنظیم حب و بغض های اجتماعی است. قرآن کریم می فرماید: [ای رسول ما]! هرگز نمی یابی قومی را که به خدا و روز جزا ایمان آورده باشند اما به دشمنان خدا و رسول مهر بورزند. اگر چه آنها پدران، فرزندان، برادران و اقوامشان باشند. روشن است که بحث ایمان و محبت مطرح است و نه روابط اجتماعی - اقتصادی که انسان مؤمن با غیر مؤمنان دارد. چون ارتباط لزوماً با محبت توأم نیست. محبت موجب می شود که مؤمنان در مشکلات شریک هم باشند و از یکدیگر دستگیری کنند. از مؤمنان در برابر کافران دفاع کنند و ایمان مؤمن را بر همین مبنا باید سنجید.

.
امیرالمؤمنین می فرماید: انسان متقی خوی و سرشتش نرم است... خدا رحمت کند بزرگی را که می فرمود: برخی گمان می کنند مقدس بودن باید با تلخی و عبوسی همراه باشد. مؤمن باید خوش اخلاق و نرم باشد... حتی در باب امر به معروف و نهی از منکر فقها می فرمایند اگر می توانی جلوی منکری را با نرمی و خواهش بگیری، این روش بر روش های دیگری مقدم است.

.
حلم از کمالات ایمانی است. اما کظم غیظ در درجات ضعیف ایمان حاصل است... در روایات آمده است که کظم غیظ مؤمن در برابر گفتار یا عملکرد اهل جهل، بر عزت دنیوی و اخروی مؤمن می افزاید... مؤمنِ خشمناک که می تواند برای تشفی خاطر و خالی کردن خودش عکس العمل نشان دهد، اگر کظم غیظ به خرج بدهد، در قیامت خداوند دلش را از رضا سرشار می کند... در حالی که اگر به قصد تشفی خاطر و خالی کردن خود، عصبانیتش را بروز دهد، دری از جهنم به روی او گشوده خواهد شد. چرا که در اغلب موارد، عصبانیت با ابراز معصیت توام است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
اخبار مرتبط
بازدیدهای اخیر شما