loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

زبان و سیاست

ناشر دانشگاه امام صادق (ع)

نویسنده جان ارل جوزف

مترجم مصطفی شهیدی تبار

سال نشر : 1395

تعداد صفحات : 304

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 63853 10003022
34,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

با مفهوم تحلیل گفتمان و کاربرد آن در سیاست در کلاس درس استادِ فرزانه خویش جناب آقای دکتر فردوس آقا گل‌زاده، استاد گران­سنگ گروه زبان‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس آشنا شدم.
با راهنمایی­های ارزنده ایشان پایان‌نامه خود را نیز پیرامون گفتمان انتخاب نمودم. اما یکی از دغدغه­های همیشگی اساتید، کمبود کتاب­هایی در این حیطه به زبان فارسی بوده است. البته پس از انقلاب اسلامی ایران، در حوزه علوم انسانی، خاصه زبان­شناسی و علوم سیاسی، کتب فراوانی تألیف و یا ترجمه شده است.

با رشد سریع رشته زبان­شناسی در ایران، این رشته توانسته برای خود بین متخصصین جای باز کند. کتب فراوانی در حیطه­های مختلف زبان‌شناسی به رشته تحریر درآمده است. اما یکی از دغدغه­های مسئولین و در رأس آن‌ها مقام معظم رهبری مدظله و نیز اساتید و خبرگان این حیطه، توجه به زبان ملی و آسیب­های احتمالی زبان­های خارجی می­باشد. برای نمونه، ایشان در بیاناتی فرمودند که در ایران «تهاجم به زبان زیاد است». مثلاً «اسم فارسی را با خط لاتین می­نویسند».

این دغدغه یکی از مهم­ترین مسائلی است که در حیطه زبان و سیاست از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. از دیگر مواردی که بنده را به ترجمه کتاب حاضر تشویق نمود، بررسی و تحلیل نحوه استفاده قدرت­های بزرگ سیاسی از جمله آمریکا از زبان و در نتیجه متقاعدسازی برخی دولت­ها برای حمله به دیگر کشورها است که کتاب حاضر در فصل اول به این موضوع پرداخته است.

در ترجمه کتاب پیش رو با مشکلات فراوانی مواجه بودیم. اصطلاحات تخصصی نمونه­ای از این مشکلات می­باشد که گاهاً هیچ معادلی در فارسی برای آن‌ها نداشتیم. برای فهم بهتر کلمات تخصصی از بخش «یادداشت‌ها» استفاده شده است. همچنین در انتهای کتاب کلمات تخصصی و معادل­های فارسی آن برای کمک به درک بهتر موضوع و سهولت متن گنجانده شده است. در برخی موارد واژگان بسیار زننده­ای برای تشریح علمی موضوعاتی چون «زبان تابو» و «خویش سانسوری» در کتاب وجود داشت که مترجم تلاش نموده است تا حد امکان از آنان دوری جوید. ولی در موارد بسیار معدودی برای انتقال پیامِ نویسنده، مجبور به به‌کارگیری واژه­گانی نه چندان مناسب شده است
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما