بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. جامعه (15)
  4. اخلاق و علوم تربیتی (7-15)
  5. دانشنامه اخلاق کاربردی (دوره پنج جلدی)
  • دانشنامه اخلاق کاربردی (دوره پنج جلدی)

دانشنامه اخلاق کاربردی (دوره پنج جلدی)

ناشر : انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)

نویسنده : احمدحسین شریفی

سال نشر : 1396

تعداد صفحات : 1834

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 6425410003022

معرفی کتاب

جایگاه اخلاق کاربردی در هندسه دانش های اخلاقی، نقش فرااخلاق در اخلاق کاربردی، نقش اخلاق کاربردی در توجه به فلسفه اخلاق، راهکارهای حل تزاحمات اخلاقی از نگاه اندیشمندان اسلامی، نقش قاعده زرین در تصمیم گیری اخلاقی، نقش جنسیت در داوری های اخلاقی بر اساس اندیشه اسلامی و بررسی نقش عرف در تشخیص وظایف اخلاقی، عناوین هفت فصلی است که در این مجموعه گردآوری شده اند.

اخلاق کاربردی دانشی نوپدید اما بسیار پویا است. علی رغم عمر کوتاهی که از آن می گذرد توانسته است افزون بر نشان دادن جذابیت خود برای محققان، گره های علمی و عملی فراوانی را باز کند.

تاکنون نیز کتاب ها و مجلات بسیار متنوعی به چاپ رسیده است. حتی دائرة المعارف هایی نیز در این موضوع به زبان انگلیسی تدوین شده اند. مراکز و مؤسسات مختلفی با عنوان اخلاق کاربردی یا در خصوص برخی از موضوعات و مسائل آن، مثل اخلاق محیط زیست، اخلاق زیستی، اخلاق پزشکی و امثال آن شکل گرفته است.

در عین حال، به دلیل تأثیرپذیری شدید اخلاق کاربردی از مبانی و معیارهای ارزش داوری، بسیاری از تحقیقات موجود به دلیل تأثیرپذیری از مبانی لیبرالیستی و سکولاریستی و به طور کلی به دلیل بی ارتباطی با مبانی فکر اسلامی، نه تنها گرهی از گره های علمی یا عملی جامعة ما را باز نمی کند که حتی ممکن است انحرافات نظری و عملی زیادی هم ایجاد کند.
هر گونه غفلت یا سستی در این عرصه ممکن است اخلاقیات و سبک زندگی بخش های مختلفی از جامعة ما را به انحراف بکشاند و خسارت های جبران ناپذیری را به دنبال آورد. به همین دلیل، اخلاق کاربردی را از جملة دانش هایی می دانیم که در اولویت اسلامی سازی اند.

بر همین اساس، معاونت پژوهش مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) از سال 1386 تصمیم گرفت به صورت بنیادین و محققانه، آنگونه که از این موسسه انتظار می رود، در این عرصه وارد شود و رسالت خود را انجام دهد.

به همین منظور دانشنامه اخلاق کاربردی برای نخستین بار در پنج جلد توسط مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) چاپ شد؛ این اثر زیر نظر دکتر احمدحسین شریفی و با همکاری حدود 20 نفر از پژوهشگران تدوین شده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط