loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

شناخت از دیدگاه قرآن

چاپ تمام شده ؛ درصورت چاپ مجدد به من اطلاع بده notify me

اگر چه مباحث مربوط به حوزه معرفت شناسی طی عمر چند هزارساله تفکر فلسفی و کاوش علمی بشری همواره مطرح بوده و بخش مهمی از اشتغالات فکری او را تشکیل می داده و بدین لحاظ مبحثی است همیشه زنده و حضور آن در عرصه مبادلات فکری همیشه لازم، اما طرح بحث شناخت توسط دکتر بهشتی در آن زمان حاکی از مطرح بودن آن در گستره قابل توجهی از مبارزان و فعالان نهضت در آن روزهاست. در آن سالها مبحث شناخت در جزوات و کتابهایی با همین عنوان از سوی اندیشمندان و فعالان سیاسی و اجتماعی پای بند به مرام مارکسی، و طیفی از اندیشه ورزان و مجاهدان مسلمانی که در کنار شرکت فعال در مبارزات سیاسی پنهان و آشکار و بویژه حرکتهای مسلحانه زیرزمینی علیه رژیم ستمشاهی به تبیین ایدئولوژی تلاشهای معمولاً سازماندهی شده خود می پرداختند مطرح شده و پرسشهای فراوان پدید آورده بود.
با وجود امکان ارایه مبحث شناخت به زبان فنی و فلسفی، دکتر بهشتی ترجیح می دهد با توجه به سطح مخاطبین خود، که اگر چه از تحصیل کردگان و دانشجویان پرمطالعه آن دورانند اما همگی به میزان کافی با مقدمات فلسفه و اصطلاحات آن آشنا نبودند، با زبانی قابل فهم برای همه مخاطبین سخن بگوید. همچنین موضع ایشان در قبال مبحث شناخت قابل توجه است. ایشان در عین حال که از طرح این مبحث استقبال می کنند، به محدودیت کاربرد آن اشاره می کنند و از شرکت کنندگان در آن جلسات می خواهند که منزلتی واقع بینانه برای مبحث شناخت قائل باشند و بدین ترتیب از افراط در طرح اهمیت و شأن بحث پرهیز کرده و آن را در جایگاهی که شایسته آن است بنشانند....
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
اخبار مرتبط
بازدیدهای اخیر شما