بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. اسلام (2)
  4. جهان اسلام: فرق، جریان ها و جنبش ها (5-2)
  5. مدعیان مهدویت و هزاره گرایان: نگاهی به جنبش های غالیان شیعی عراق در سده های نخستین
  • مدعیان مهدویت و هزاره گرایان: نگاهی به جنبش های غالیان شیعی عراق در سده های نخستین

مدعیان مهدویت و هزاره گرایان: نگاهی به جنبش های غالیان شیعی عراق در سده های نخستین

ناشر : حکمت

نویسنده : ویلیام فردریک تاکر

مترجم : حمید باقری

سال نشر : 1397

تعداد صفحات : 235

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 6579310003022
25,000 22,500 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

این کتاب پژوهشی است درباره مبادی و سیر تکامل چهار گروه غالی بیانیه، مُغَیریه، منصوریه و جناحیه در سده های دوم و سوم هجری در عراق و ایران. اندیشه های این گروه ها آمیزه ای از تعالیم و اعمال ادیانِ اصالتاً غیراسلامی را در نخستین سده های حکومت اسلامی نشان می دهد.

ویلیام تاکر، ضمن اشاره به تأثیرپذیری این گروه ها از عبداللّه بن سبأ و نیز مختار و کیسانیه، تمرکز ویژه ای بر نقش تاریخی ـ اجتماعی این گروه ها دارد، که همگی شورش هایی علیه خلفای بنی امیه به راه انداختند.

نظریه محوری وی این است که این فرقه ها نخستین گروه های انقلابی هزاره گرا در تاریخ اسلام بودند که با هدف ایجاد حکومت برگزیدگان، عقاید و رویه هایی پدید آوردند که تأثیری ماندگار بر شماری از فرقه های شیعی و غیرشیعی و نیز جنبش های مذهبی شبه شیعی گذاشت.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی