بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

مجموعه آثار آقا علی مدرس (دوره پنج جلدی)

مجموعه آثار همایش ملی حکیم طهران

معرفی کتاب

مرحوم آقاعلی مدرس زنوزی (حکیم موسس) از جمله حکیمانی است که در عصر خود از نام آورانی بوده که با دانش و نوآوری های مناسبی، توانسته توجه بسیاری را که بعضا شخصیت های خارجی نیز هستند، به خود جلب کند.
این شخصیت علمی در حالی کا منشا آثار و خدمات علمی فراوان و نوعا در عصر خود کم نظیر، بوده است مع الاسف در فضای علمی و فرهنگی کمتر مورد شناسایی و توجه قرار گرفته است.

همایش ملی حکیم طهران؛ نکوداشت مقام علمی مرحوم آقاعلی مدرس زنوزی از سوی مجمع عالی حکمت اسلامی با همکاری جمعی از مراکز علمی، فرهنگی و اجرایی کشور با هدف معرفی شخصیت علمی این حکیم بزرگ طراحی و برنامه ریزی شد و در این راستا برنامه ها و اقدامات مختلفی در دستور کار قرار گرفت.مجموعه حاضر شامل پنج جلد می باشد:

جلد اول:
بدایع الحکم: مشتمل بر هفت پرسش و پاسخ در باب شناخت خدا، رابطه ذات و صفات، رابطه حق و خلق، وحدت یا کثرت وجود، مراتب وجود، فیض منبسط، علم حق به موجودات و معمای شر است. این هفت پرسش از سوی بدیع الملک شاهزاده قاجار طرح شده است.
آقا علی مدرس با توجه به دستاوردهای فلسفی و عرفانی و بر اساس برخی از اندیشه های خود، کوشیده است بهترین پاسخ را به این پرسش ها بدهد؛ او در پرسش هفتم به نظر برخی اندیشمندان غربی اشاره کرده است.

جلد دوم:
تعلیقات اسفار: مشتمل بر حواشی آقاعلی مدرس بر متن اسفار ملاصدرای شیرازی و حاشیه های آن (ملاهادی سبزواری، ملااحمد اردکانی یزدی و ملارضا تبریزی) است. بیشتر تعلیقات، توضیحی و تحلیلی بوده و در برخی موارد آقاعلی بر اساس حکمت متعالیه به تقریرهای تازه دست یافته است. نوآوری و نقد از دیگر ویژگی های این کتاب است که جلد حاضر، دربردارنده سفر اول و دوم می باشد.

جلد سوم:
تعلیقات اسفار: جلد حاضر، دربردارنده سفر نفس می باشد.

جلد چهارم:
تعلیقات اسفار: جلد حاضر، دربردارنده تعلیقات بحث معاد و چهار رساله توحید، سبیل الرشاد، وجود ربطی و مباحث حمل است.

جلد پنجم:
آقاعلی مدرس افزون بر اسفار، بر دیگر کتاب های ملاصدرا نظیر شواهد الربوبیة، شرح الآیات اثریة، تعلیقه بر حکمة الاشراق، تعلیقه بر الهیات شفاء و اسرار الآیات حاشیه و شرح نگاشته است.
حاشیه بر شوارق، الافق المبین، لمعات الهیه، رساله سر القدر و ... و رسایلی مانند رساله حقیقت محمدیه، تاریخ حکما، رساله سرگذشت، خطبه توحیدیه و ... از دیگر آثاری است که در این مجلد آمده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما